Регулаторните органи на САЩ преоценяват позицията си по отношение на децентрализираното финансиране (DeFi), след като изпълняващият длъжността председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Марк Уйеда сигнализира, че планира да се откаже от спорно предложение.
Правилото, което първоначално бе замислено да разшири определението за борси, така че да включва DeFi протоколи, бе подложено на остра критика от страна на заинтересованите страни в сектора, които предупредиха, че то може да задуши иновациите и да наложи непрактични изисквания за съответствие. Уйеда призна тези опасения и нареди на служителите на SEC да проучат възможността за оттегляне на частта от предложението, свързана с криптовалутите.
Предложените промени произтичат от измененията на Регламент ATS, който първоначално бе въведен за регулиране на алтернативните системи за търговия. При предишната администрация на SEC правилото бе преразгледано, за да се класифицират потенциално DeFi платформите като регулирани борси.
Критиците твърдяха, че този подход пренебрегва децентрализирания характер на тези мрежи и може да създаде значителни правни и оперативни пречки. Неотдавнашното изявление на Уйеда предполага промяна в регулаторните приоритети, тъй като агенцията преразглежда своя подход към надзора на дигиталните активи.
Решението следва по-широки регулаторни промени в САЩ, където Комисията по ценните книжа и борсите наскоро отмени някои политики, свързани с крипто. Това включва отмяна на строгите счетоводни насоки и отпадане на действията по правоприлагане срещу участниците в сектора.
Развиващата се позиция на агенцията свидетелства за преминаване към по-мека регулаторна среда за дигиталните активи. Междувременно се очаква сътрудничеството между SEC и Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) да осигури по-голяма яснота за това как криптовалутите ще бъдат регулирани занапред.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.