Късно в понеделник следобед, Комисията по ценни книжа и борси (SEC) на САЩ публикува своя регулаторен дневен ред за 2021 г. Очевидно липсваше в списъка на регулаторните приоритети за годината някакво споменаване на криптовалути, блокчейн или специфични токени като Биткойн или Етериум.
Пропускането да се споменат криптовалутите в бъдещите регулаторни планове на SEC е изненадващо предвид последните новини относно потреблението на енергия от копачите на криптовалути, нарастващия брой рансъмуер атаки, платени в Биткойн, потенциалната заплаха от частни криптовалути за суверенни валути, заявени от МВФ и политици, ограничаването на данъчните задължения на IRS за улавяне на крипто потребители, нарушаващи закона и други.
Нито една от тези теми не влезе в регулаторния списък със „задачи“ за най-голямата регулаторна агенция, която контролира пазарите за финансиране, банкиране, ценни книжа и стоки. Това е очевидно добра новина за крипто бикове, които вече нямат регулаторен попътен вятър през останалата част от годината.
Това е неочаквано развитие за много наблюдатели на пазара, тъй като председателят направи многократни публични коментари, включително интервю миналия месец, където заяви, че криптовалутното пространство се нуждае от надзор, за да защити инвеститорите.
„Това е дигитален, оскъден запас от стойност, но силно волатилен“, каза председателят на SEC – Гари Генслер, по-специално по отношение на Биткойн.
„И има инвеститори, които искат да търгуват с това и да го търгуват заради неговата волатилност, в някои случаи само защото има по-ниска корелация с други пазари. Мисля, че там се нуждаем от по-голяма защита на инвеститорите.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Нидерландия трябва да регулират крипто вместо да го забраняват
В същото това интервю обаче той отбеляза разграничение между криптовалути и нерегистрирани ценни книжа, които се представят просто като криптовалути, което ще бъде адресирано от неговата агенция.
„Доколкото нещо е ценна книга, SEC има много правомощия. И много крипто токени – за този момент няма да ги наричам криптовалути – наистина са ценни книжа.“
Списъкът, върху който той иска да се съсредоточи през 2021 г., включва:
Докато председателят Генслер заяви, че агенцията му няма да предприеме регулаторни действия срещу криптовалутите през 2021 г., миналия месец той предизвика Конгреса да започне изслушвания и законодателни стъпки за контрол на криптовалутите.
Призивът за действие на Генслер не е предизвикал никакви действия на конгреса; сенатор Елизабет Уорън обаче се противопостави на предполагаемото отрицателно въздействие от добив на Биткойн върху околната среда. Остава да разберем дали нейната реторика води до регулаторни ограничения.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.