Саудитска Арабия и Русия съвместно решиха да удължат индивидуалните си намаления на доставките на петрол с още три месеца, което е по-активен ход от очакваното.
Лидерът на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще запази намалението на производството си с 1 милион барела дневно до декември, задържайки добива на около 9 милиона барела на ден – най-ниското ниво от години насам – в продължение на шест месеца.
Едновременно с това Русия ще удължи намалението на износа си с 300,000 барела на ден за същия период.
Това доброволно намаляване на добива ще бъде подлагано на ежемесечни прегледи, за да се обмисли по-нататъшно намаляване или увеличаване на добива, с цел да се осигури стабилност на петролния пазар.
Световните пазари на суров петрол се затягат, тъй като търсенето се доближава до рекордни нива, въпреки опасенията за икономическия растеж на Китай. Това решение, което надхвърли пазарните очаквания, повиши цените на суровия петрол тип „Брент“ с 1.54% до $90.37 за барел в Лондон.
Първоначално Саудитска Арабия въведе допълнителни съкращения на доставките през юли, задълбочавайки намаленията, направени с партньорите от ОПЕК+.
Критици от големите страни потребителки изразиха загриженост относно тази интервенция, опасявайки се, че тя може да натовари потребителите и да попречи на икономическото възстановяване, тъй като търсенето на горива в световен мащаб се увеличава, а запасите се изчерпват.
Усилията за запазване на пазара бяха на цената на Саудитска Арабия, което доведе до значително понижаване на прогнозите за икономическия ѝ растеж от страна на Международния валутен фонд.
Въпреки това Саудитска Арабия изглежда готова да поеме тази цена, тъй като вероятно се нуждае от цени на петрола близо до $100 за барел, за да финансира амбициозните проекти за разходи на престолонаследника Мохамед бин Салман, според Bloomberg Economics.
Бярне Шилдроп, главен анализатор на суровини в SEB AB, предполага, че е малко вероятно Саудитска Арабия да се откаже от настоящата си стратегия за приоритизиране на цената над обема на петролния пазар. Акцентът остава върху цената, а не върху количеството.
Източник: Bloomberg
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.