Наскоро Саудитска Арабия реши да не подновява дългогодишното си споразумение за петродолара със САЩ, което предизвика спекулации и безпокойство на международно равнище.
Споразумението, сключено преди 50 години, изискваше от Саудитска Арабия, както и от други страни производителки на петрол, да продават целия си петрол в щатски долари, като по този начин укрепваше статута на зелените пари като световна резервна валута и подкрепяше икономическата стабилност на Америка. Независимо от това този ход на Саудитска Арабия подсказва промяна в посока на насърчаване на многополюсността на световните валутни пазари.
Това решение има значителни последици
На първо място, то може да намали търсенето на американския долар в световен мащаб, особено във връзка със сделките с петрол; по този начин ще отслаби стойността му на международните пазари, оспорвайки ролята му на доминираща световна резервна валута. Това би могло да повиши значението на някои алтернативни валути, като еврото или юана, в световните търговски разплащания.
Възможно е също така някои сектори на американската икономика да бъдат засегнати негативно. Енергийният сектор, който е силно зависим от петродоларовите потоци, може да претърпи промени, свързани с ценообразуването на петрола, като по този начин повлияе върху равнището на приходите и маржовете на рентабилност. Освен това намаленият глобален апетит към долара може да повлияе на търсенето на финансови активи в САЩ, засягайки лихвените проценти и инвестиционните потоци. В страната по-слабият щатски долар може да повиши цените на суровините и по този начин да намали покупателната способност на потребителите, освен че ще промени условията на търговия.
В глобален план действията на Саудитска Арабия съответстват на по-широките тенденции за регионално доминиране на националните валути, като се предпочита използването на валути като евро и юан при международни трансакции, а същевременно се подкрепя режимът на многовалутните операции.
В обобщение това, което направи Саудитска Арабия, представлява голяма геополитическа и икономическа промяна. То внася несигурност на световните валутни пазари и може да окаже дългосрочно въздействие върху различни сектори на американската икономика, включително енергетиката, финансите и търговията. Ето защо политиците, както и пазарните участници, ще продължат да следят внимателно тези резултати занапред.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.