В света на финансите предстои голяма промяна, тък като на 9 юни Саудитска Арабия реши да не подновява споразумението си за петродолара със САЩ.
Това споразумение се отнасяше до използването на щатския долар за покупко-продажба на петрол, като именно тази сделка беше основна причина за силата на щатския долар в световната икономика.
Споразумението бе подписано за първи път на 8 юни 1974 г. С него бяха създадени две групи, едната работеше в областта на икономическото сътрудничество, а другата по военните нужди на Саудитска Арабия.
Според информацията по онова време хората са вярвали, че това ще помогне на двете държави да работят в тясно сътрудничество.
Тогава представителите на САЩ смятаха, че сделката ще накара Саудитска Арабия да произвежда повече петрол и че може да си партнират повече с други арабски държави в областта на икономиката.
Сега, след като сделката няма да се поднови, Саудитска Арабия може да продава петрол и други неща в различни валути. Сред тях са китайският юан, еврото, йената и дигитални валути като Биткойн.
Експертите смятат, че това ще помогне светът да се отдалечи от използването на щатския долар като основна валута.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.