В света на финансите предстои голяма промяна, тък като на 9 юни Саудитска Арабия реши да не подновява споразумението си за петродолара със САЩ.
Това споразумение се отнасяше до използването на щатския долар за покупко-продажба на петрол, като именно тази сделка беше основна причина за силата на щатския долар в световната икономика.
Споразумението бе подписано за първи път на 8 юни 1974 г. С него бяха създадени две групи, едната работеше в областта на икономическото сътрудничество, а другата по военните нужди на Саудитска Арабия.
Според информацията по онова време хората са вярвали, че това ще помогне на двете държави да работят в тясно сътрудничество.
Тогава представителите на САЩ смятаха, че сделката ще накара Саудитска Арабия да произвежда повече петрол и че може да си партнират повече с други арабски държави в областта на икономиката.
Сега, след като сделката няма да се поднови, Саудитска Арабия може да продава петрол и други неща в различни валути. Сред тях са китайският юан, еврото, йената и дигитални валути като Биткойн.
Експертите смятат, че това ще помогне светът да се отдалечи от използването на щатския долар като основна валута.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Майкъл Сейлър, съосновател на Strategy (MicroStrategy), намекна за още една голяма покупка в Биткойн след кратка пауза в придобивките.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.