През третото тримесечие на 2023 г. икономиката на Саудитска Арабия преживява значителен спад, като брутният вътрешен продукт (БВП) се свива с 4.5 % на годишна база, отбелязвайки най-голямото свиване след Ковид пандемията през 2020 г.
Този спад щеше да бъде още по-сериозен, ако не беше ръстът от 3.6 % в дейностите, несвързани с нефта.
В продължение на няколко месеца експанзивният петролен сектор на страната бележи тенденция на спад, но въпреки това цялостната икономика успя да постигне 1.2% годишен ръст през второто тримесечие.
През третото тримесечие обаче петролният сектор се сви със зашеметяващите 17.3% на годишна база, което представлява най-значителното свиване за всяко тримесечие поне от 2011 г. насам. Това се дължеше на доброволното съкращаване на производството на петрол, въведено от Саудитска Арабия с цел стабилизиране на световните цени.
През юли Саудитска Арабия намали добива си на петрол до 9 милиона барела дневно, като се присъедини към алианса ОПЕК+ и Русия, за да ограничи предлагането в отговор на отслабващото търсене, дължащо се на забавянето на световната икономика. Анализаторите от Oxford Economics очакват, че производството на петрол ще остане ниско до края на годината, като в началото на 2024 г. се очаква постепенно увеличение.
Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира слаб ръст на БВП на Саудитска Арабия от 0.8 % през 2023 г., което е значителен спад спрямо ръста от 8.7 %, наблюдаван през предходната година. Ралф Вигерт, икономически директор за Близкия изток и Северна Африка в S&P Global Market Intelligence, обясни, че намаленията на петрола в Саудитска Арабия имат за цел да стабилизират световните петролни пазари, отговаряйки на опасенията за потенциално забавяне на глобалния растеж през второто тримесечие на 2023 г.
Постепенното прекратяване на съкращенията на производството ще играе ключова роля при определянето на икономическото възстановяване на Саудитска Арабия, като очакванията са, че съкращенията ще бъдат преустановени до 2025 г.
Уигерт също така прогнозира бавен растеж от 1.1% за 2024 г. Докато други държави от Персийския залив също са изправени пред икономическия натиск от съкращенията на добива на петрол, икономиката на Обединените арабски емирства успя да продължи да расте, като министърът на икономиката на страната отчете 3.7% ръст на БВП през първата половина на годината, подпомогнат от разширяването на непетролния сектор.
Освен това приходите от дейности, несвързани с петрола, отбелязват най-бързия си темп на растеж от четири години насам, както сочат новите данни за PMI на S&P.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.