Според журналиста от Fox News Чарлз Гаспарино американските власти се подготвят да атакуват китайски компании, регистрирани на американски фондови борси, като изваждането им от списъка става реална възможност.
Очаква се бъдещият председател на SEC Пол Аткинс да даде приоритет на този въпрос, след като официално встъпи в длъжност. Запознати източници твърдят, че това ще бъде едно от първите важни действия под негово ръководство.
Този ход се разглежда в контекста на нарастващото напрежение между САЩ и Китай, особено след като икономическите спорове остават нерешени. В рамките на Конгреса, особено сред републиканците, се засилва стремежът за изтласкване на китайските компании от американските капиталови пазари.
Съгласно съществуващите разпоредби чуждестранните дружества могат да бъдат отстранени от американските борси, ако отказват да спазват стандартите за прозрачност – по-конкретно, ако блокират достъпа до финансови одити или прикриват връзки с чуждестранни правителства.
Основен проблем в този продължаващ дебат е практиката на „златните акции“, които позволяват на китайското правителство да упражнява пряко влияние върху корпоративните решения. Критиците във Вашингтон виждат в това сериозен предупредителен сигнал, който подсказва, че тези компании далеч не са независими.
Доверието на Уолстрийт в индекса S&P 500 бързо намалява, тъй като бурните тарифни политики на президента Тръмп разклащат настроенията на инвеститорите и объркват пазарните прогнози.
Тежките мита, въведени от президентa Доналд Тръмп, предизвикаха глобална финансова промяна, като накараха няколко държави да преразгледат зависимостта си от щатския долар.
Федералният резерв на САЩ е готов да се намеси със спешна помощ, ако финансовите пазари са изправени пред сериозен стрес, потвърди в неотдавнашно интервю президентът на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс, давайки знак, че политиците остават бдителни на фона на неотдавнашната нестабилност на акциите и облигациите.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.