През декември 2023 г. 32-членната Организация на Северноатлантическия договор (НАТО) отпуска бюджет за отбрана в размер на $1.3 трилиона.
Съединените щати имат най-голям принос, като осигуряват около 68% от общия бюджет, което се равнява на $860 милиарда за 2024 г. Тази значителна сума доближава САЩ до границата от $1 трилион разходи за отбрана – цифра, която може да бъде достигната в бъдещите бюджети. За разлика от тях останалите 31 държави от НАТО са допринесли общо с $440 милиарда.
Германия е вторият най-голям вносител с отпуснати средства за отбрана в размер на $68 милиарда за тази година. Въпреки тази значителна сума разходите на САЩ за НАТО са над десет пъти по-големи от тези на Германия. Това несъответствие подчертава доминиращата финансова роля на САЩ в рамките на алианса.
Още през 2018 г. бившият президент на САЩ Доналд Тръмп призова държавите-членки на НАТО, да увеличат разходите си за отбрана до 2% от своя БВП. Въпреки че САЩ продължиха да внасят допълнителни 6% в бюджета на алианса, другите страни членки успяха да увеличат вноските си само до по-малко от 1%.
Конфликтът между Русия и Украйна накара европейските държави да увеличат разходите си за отбрана. От 2022 г. насам се наблюдава забележимо увеличение на бюджетите сред европейските членове на НАТО, тъй като те се стремят да засилят мерките си за сигурност.
Ето разбивка на 10-те най-големи вносители в НАТО за 2024 г:
Останалите 22 държави са събрали допълнително $150 милиарда, с което общият бюджет достига $1.3 трилиона.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).