Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите наложи санкции на руската гражданка Екатерина Жданова за участието ѝ в прането и прехвърлянето на средства за руския елит с помощта на виртуална валута.
Това действие е част от по-широка инициатива, насочена към руски държави и елити, използващи виртуална валута, за да се смекчи въздействието на международните санкции.
Брайън Е. Нелсън, заместник-министър на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване, подчерта ангажимента за защита на американската и международната финансова система от експлоатация, особено в сферата на дигиталните активи.
Според информацията Жданова е помогнала на руски клиент да укрие богатството си, като в крайна сметка насочила над $2.3 милиона към Западна Европа чрез измамни практики, като например фалшиво откриване на инвестиционни сметки и сделки с недвижими имоти. Тази незаконна финансова дейност има потенциала да заобиколи американските и международните санкции, които имат за цел да държат Русия отговорна за неоправданата ѝ агресия.
Жданова е използвала услугите на посочената от OFAC руска борса за криптовалути Garantex Europe OU, известна с грубото си пренебрегване на отговорностите за борба с прането на пари/финансирането на тероризма (AML/CFT). Тя е използвала комбинация от виртуална валута, пари в брой и традиционни бизнеси, за да улесни тези трансфери.
Освен това Жданова е управлявала трансфери чрез дигитална валута за олигарси, които се преместват в световен мащаб, включително е съдействала на руски олигарх да прехвърли над $100 милиона в Обединените арабски емирства.
Тя също така е играла роля в създаването на „услуга за данъчно пребиваване в Обединените арабски емирства” за руски клиенти, като потенциално е подпомагала прикриването на самоличността им. Тази услуга предоставя на клиентите статут на данъчно пребиваване в Обединените арабски емирства, идентификационна карта и банкова сметка, като плащанията се извършват в брой или във виртуална валута. Средствата постъпвали в банкова сметка в Дубай и впоследствие се прехвърляли в чуждестранни банкови сметки по преценка на клиента.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering”.
Испанската полиция разби престъпна мрежа, използвала изкуствен интелект, за да управлява глобална инвестиционна измама, арестувайки шест лица, свързани със схемата.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции, насочени срещу финансова мрежа, която подкрепя хутите – групировка, подпомагана от Иран, отговорна за множество нападения срещу кораби в Червено море и Аденския залив.
Първото тримесечие на 2025 г. бе белязано от значителен скок на крипто хаковете, като загубите възлизат на над $1.63 милиарда.