Министерството на правосъдието на САЩ обвини две лица - Дейвид Сафрон от Австралия и Винсент Мазота от Калифорния - в организирането на измамна крипто схема, която е измамила физически лица с $25 милиона чрез различни измамни структури, включително една, наречена "Федерален крипто резерв".
Обвиненията срещу тях включват заговор за извършване на пране на пари, пране на пари, заговор за извършване на телеграфна измама, телеграфна измама и заговор за възпрепятстване на правосъдието.
Според Министерството на правосъдието обвиняемите потенциално могат да бъдат изправени пред максимални присъди до 75 години, като отделните обвинения в заговор за извършване на телеграфна измама и пране на пари носят наказание от по 20 години. Освен това те могат да получат 20 години за телеграфна измама, 5 години за възпрепятстване на правосъдието и 10 години за пране на пари.
Шафран може да бъде осъден на допълнителни 10 години заради предполагаеми престъпления, извършени по време на предварителното освобождаване.
Преди това, през 2019 г., Шафран бе изправен пред обвинения от Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) за участие в схема за измама с Биткойн и щатски долари. Схемата е примамвала жертвите да инвестират във фалшиви програми за търговия, обещаващи високи печалби чрез автоматизиран бот за търговия с изкуствен интелект на пазарите на криптовалути.
Твърди се, че средствата, придобити от жертвите, са били изразходвани за полети с частни самолети, луксозни хотели, лични готвачи, услуги за сигурност и наемане на частни имения.
Освен „Федерален крипто резерв„, обвиняемите са използвали и псевдоними като „Circle Society, Bitcoin Wealth Management, Omicron Trust, Mind Capital и Cloud9Capital„.
Когато жертвите се опитвали да възстановят изгубените си средства, се твърди, че на помощ идвал „Федералният крипто резерв„, управляван от Мазота и Шафран, като Шафран използвал различни псевдоними като „Bitcoin Yoda„, „David Gilbert„, „Blue Wizard“ и „David Gabe„.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.