Министерството на финансите на САЩ обяви поредните санкции, насочени срещу руските киберпрестъпления, този път срещу най-големия даркнет пазар в света.
Във вторник Министерството на финансите обяви санкции на пазара Hydra и свързаната с него крипто борса Garantex. Новината следва съобщението на германските власти за конфискацията на сървърите на Hydra и затварянето на началната страница на пазара по-рано във вторник.
Hydra изглежда е оцеляла до този момент благодарение на връзките си с мощни образувания в Русия. Крипто портфейлите на пазара бяха доста безпроблемно свързани с традиционни процесори за онлайн плащания като Qiwi и Yandex Wallet.
Всичко това следва широко разпространения политически натиск за откъсване на Русия от големи икономически услуги.
Garantex е третата крипто борса, санкционирана от Министерството на финансите на САЩ, след две други, свързани с руски рансъмуер през есента. Въпреки че е регистрирана в Естония, Garantex работи от Санкт Петербург и Москва.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Dogecoin скочи със 7%, след като Илон Мъск се присъедини към Twitter
Според Министерството на финансите „Анализът на известни транзакции на Garantex показва, че над $100 милиона в транзакции са свързани с незаконни участници и пазари от тъмната мрежа, включително близо $6 милиона от руската RaaS банда Conti и също така около $2.6 милиона от Hydra“.
Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите или OFAC добави 117 Биткойн портфейла, свързани с Hydra, към своя санкциониран списък. Освен това включва портфейли за Биткойн, Етериум и USDT на Garantex.
Любопитното е, че Биткойн адресът на Garantex е получил само 0.00951 BTC, откакто съществува. Етериум адресът се използва също толкова малко, като никога не е имал баланс над $4,800. Междувременно, посоченият USDT адрес, 3E6ZCKRrsdPc35chA9Eftp1h3DLW18NFNV, вероятно се предполага, че е Биткойн портфейл, който е обработил 64.65 BTC, което възлиза на прибличително $3 милиона към момента на публикуване.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.