Бивш анализатор на ЦРУ смята, че стремежът на Китай към цифрова валута на централната банка (CBDC) може да доведе до геополитически проблеми.
Яя Фануси, изследовател в областта на криптовалутите и ръководител на политиката в Съвета за крипто иновации, обясни в неотдавнашно интервю за Bloomberg, че ако правителството на САЩ продължи да изостава в приемането на CBDC, то рискува да изгуби доминантната си позиция в световната финансова система, което с течение на времето може да има непредвидени геополитически последици.
Държавите, на които са наложени санкции, търсят финансова инфраструктура, която не е контролирана или силно повлияна от САЩ, за да могат да прехвърлят средства по-свободно.
Да предположим, че емитираните от държавата CBDC станат част от глобално възприетата финансова инфраструктура, а САЩ имат слабо влияние върху тези нови стандарти. В този случай това би могло да окаже влияние върху икономиката и държавността на Съединените Американски Щати.
Фануси отбеляза също така, че предимството на Китай, който от 2014 г. насам проучва CBDC, му дава преднина в надпреварата за приемане на цифрови валути.
Страната стартира пилотната версия на своя цифров юан на 4 януари 2022 г. и според съобщенията е обработила милиони трансакции в милиони портфейли. Фануси добави, че има „набор от пилотни проекти“, които тестват смарт договори за добавяне на програмируемост към дигиталните валути на централните банки. Китай помага на други държави да приемат подобни стандарти.
Макар Фануси да смята, че стремежът на страната към CBDC може да предизвика геополитически главоболия за САЩ, той не смята, че юанът ще замени щатския долар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Джанет Йелън призовава за строга крипто регулация на срещата на Г-20
Силата на САЩ да налага санкции произтича от централното място на държавата в световната финансова инфраструктура. Ако има жизнеспособна нова релса, в която санкционираните участници вече могат да извършват транзакции, без да са под силното влияние на САЩ, това може да представлява проблем.
Въпреки че Федералният резерв на САЩ постигна напредък по своя проект за CBDC, той все още не е получил одобрение от правителството на САЩ. През януари ФЕД публикува последната версия на своята бяла книга за проекта за цифров долар, в която се очертават потенциалните му ползи, рискове и други съображения.
Today we are proud to release DDP's 2023 white paper update where we revisit our "champion model" proposed in 2020, provide recommendations to the US government and private sector and look ahead to the next stage in #CBDC developments @giancarloMKTS https://t.co/bX5u4zfqMc pic.twitter.com/si2joxbkq9
— The Digital Dollar Project (@Digital_Dollar_) January 18, 2023
Макар че според съобщенията CBDC, управлявани от контролирани от държавата счетоводни книги, в някои случаи са по-ефективни и по-лесни за използване от децентрализираните публични мрежи като Биткойн и Етериум, противниците на тези валути смятат, че държавите ги приемат, за да поддържат известна степен на финансов контрол върху своите граждани.
Подкрепящият криптовалутите американски конгресмен Том Емър наскоро представи Закона за CBDC срещу държавния надзор, за да защити финансовата неприкосновеност на гражданите на САЩ от действията на Федералния резерв.
Today, I introduced the CBDC Anti-Surveillance State Act to halt efforts of unelected bureaucrats in Washington, DC from stripping Americans of their right to financial privacy. 👇 pic.twitter.com/lONbHFZMk7
— Tom Emmer (@GOPMajorityWhip) February 22, 2023
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.