Законодателите в САЩ обсъждат законопроект, който има за цел да попречи на големите технологични институции в страната да издават криптовалути.
Според доклад от Reuters в понеделник и копие от законопроекта, който се разпространява онлайн, политиците в Камарата на представителите на САЩ се стремят да засилят контрола над големите фирми, които се интересуват от криптовалутите.
В раздела “Забрана, свързана с криптовалути”, проектозаконът, наречен “Задръж големите технологични фирми извън от финансите”, гласи:
“Голяма платформа не може да създава, поддържа или експлоатира дигитален актив, който е предназначен да бъде широко използван като средство за размяна, разчетна единица, запас от стойност или друга подобна функция, както е определено от Съвета на гуверньорите на системата на Федералния резерв.”
Законопроектът конкретно дефинира дигитален актив като “актив, който се издава и прехвърля чрез използване на разпределена книга или технология блокчейн, включително така наречените “виртуални валути “, “монети” и “токени”.”
По-нататък се изяснява, че всяка голяма технологична фирма с над 25 милиарда долара глобални годишни приходи може да попадне в тази категория и всяко нарушение на предложения регламент следва да подлежи на глоба от “не повече от 1 милион долара за всеки ден от такова нарушение”.
Докато законопроектът все още се обсъжда и все още не е официално представен, новините идват само седмици след като Facebook обяви план за издаване на криптовалута на блокчейн. Фирмата е отчела 55 милиарда долара в глобални приходи за 2018 година.
Оттогава световните регулатори изразиха загриженост относно това как планът на Facebook може да остане в съответствие с регулациите на централното банкиране по целия свят.
Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп направи първите си коментари за криптовалутите в поредица от туитове, в които той критикува проекта Libra за това, че “не е достатъчно стабилен или надежден”.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.