Начало » Санкциите срещу Иран и Венецуела разтресоха пазарите на петрол

Санкциите срещу Иран и Венецуела разтресоха пазарите на петрол

21.04.2024 18:00 3 мин. четене Kostadin Dimitrov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Санкциите срещу Иран и Венецуела разтресоха пазарите на петрол

Напоследък цените на петрола се повишават, макар и със значителното влияние на производството на петрол на две държави, чиито отношения със САЩ са несигурни - Венецуела и Иран.

Въпреки това пейзажът може скоро да се промени поради развитието на политическата динамика, което може да доведе до по-нататъшно повишаване на цените на петрола и бензина.

През тази година се наблюдаваше 13% скок на международните цени на суровия петрол, които достигнаха $87.29 за барел. Същевременно средната цена на бензина в страната възлиза на $3.68 за галон, което представлява увеличение с около 60 цента от началото на годината.

Ориентирането в тази ситуация представлява сложно предизвикателство за администрацията на президента Джо Байдън, която се стреми да стабилизира цените на бензина, като същевременно управлява сложните дипломатически връзки с държавите-производителки на петрол.

Неотдавна администрацията на Байдън обяви възстановяването на някои санкции върху венецуелския петрол, позовавайки се на действията на правителството на президента Николас Мадуро. Тези санкции, отменени през октомври с условието за напредък към провеждане на честни избори през 2024 г., се възстановяват поради неизпълнението на условията от страна на Венецуела. Въпреки този ход непосредственото въздействие върху световното предлагане на суров петрол може да бъде ограничено.

Венецуела допринася с приблизително 800,000 барела дневно за световното предлагане, от общо около 102 милиона барела. Според Rystad Energy санкциите биха могли да намалят доставките от Венецуела със 120,000 барела. Важно е да се отбележи, че Chevron, най-големият американски производител на петрол във Венецуела, притежава отделен лиценз, който не е засегнат от възстановените санкции. Други компании, като европейските производители Eni и Repsol, също имат операции във Венецуела.

Анализаторът на RBC Capital Markets Хелима Крофт предполага, че възстановяването на венецуелските санкции може да не се отрази значително на общото производство на петрол. Въпреки че общите лицензи за работа във Венецуела ще бъдат отменени, може да бъдат направени изключения за всеки отделен случай, а Венецуела може да пренасочи част от своя петрол към Китай.

За разлика от тях Иран играе по-съществена роля на настоящите петролни пазари, като произвежда приблизително 3.1 милиона барела дневно. Страната е изправена пред санкции на САЩ върху износа на петрол поради оттеглянето на бившия президент Доналд Тръмп от ядреното споразумение. Усилията на администрацията на Байдън за възстановяване на сделката са в застой, което води до критики по отношение на прилагането на санкциите срещу Иран. Въпреки твърденията на Белия дом, че всички санкции, включително тези върху петрола, се прилагат, Камарата на представителите оказва все по-голям натиск за засилване на мерките за прилагане.

Председателят на Камарата, Майк Джонсън, включи два законопроекта, свързани с износа на ирански петрол, в разглеждания пакет за външна помощ. Единият от тези законопроекти, „Закон за енергийните санкции на Иран и Китай от 2023 г.“, има за цел да разшири вторичните санкции, за да бъдат насочени към китайските финансови институции, участващи в транзакции с ирански банки за закупуване на петрол. Друг законопроект – „Закон за спиране на укриването на ирански петрол“ (Stop Harboring Iranian Petroleum Act, SHIP Act), беше приет от Камарата на представителите през ноември.

Ако бъдат приложени, тези санкции биха могли значително да намалят иранския износ, което потенциално може да доведе до повишаване на цените на петрола и бензина.

Съдбата на тези законопроекти обаче остава несигурна, тъй като приемането им в Сената и евентуалното им одобрение от президента Байдън са несигурни. Независимо от това международната динамика, свързана с енергийните пазари, представлява сериозно предизвикателство за усилията на администрацията да контролира цените на енергията в навечерието на изборите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Краят на една ера: Уорън Бъфет се оттегля от Berkshire Hathaway

Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.

04.05.2025 14:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Доналд Тръмп търпи критики – какви са причините?

Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.

04.05.2025 12:16 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Правната битка за XRP далеч не е приключила, въпреки преговори с комисаря на SEC

Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.

04.05.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето в какво инвестира Ark Invest на Кати Ууд

Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.

03.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.