Президентът на Венецуела Николас Мадуро залага на това, че САЩ няма да възстановят всички санкции, въпреки че той се отклонява от обещанието си за свободни избори.
В петролната индустрия на страната обаче местните оператори се опасяват, че оптимизмът му може да се окаже неуместен.
Петролните и газовите компании се опасяват, че техните зараждащи се сделки – от внос на строително оборудване до връзки с американски банки – могат да се разпаднат, ако забраната на Мадуро за кандидати от опозицията накара САЩ да оставят шестмесечното спиране на санкциите да изтече през април.
Повторното налагане на санкциите може да доведе до спад на производството на петрол във Венецуела с 30% до 600,000 барела на ден в рамките на няколко месеца, твърди Фернандо Ферейра, директор на отдела за геополитически риск на Rapidan Energy Group.
Данните сочат, че производството през януари е нараснало с 22% спрямо предходната година, след като САЩ облекчиха санкциите през октомври, позволявайки на американските компании да работят с Petróleos de Venezuela SA.
Миналия месец най-висшият съд на Венецуела забрани на кандидата на опозицията Мария Корина Мачадо да се кандидатира, противопоставяйки се на натиска на САЩ. В отговор САЩ възстановиха санкциите за износ на злато и предупредиха за петролни санкции през април, ако Венецуела не промени курса си.
Министърът на петрола на Венецуела Педро Телечеа заяви, че страната е „подготвена“ за подновяване на петролните санкции и е „отворена за диалог„.
Администрацията на Байдън също има причини да запази санкциите. Стабилният венецуелски суров петрол може да стабилизира световните цени на петрола и цените на бензина в САЩ. Байдън, който е изправен пред преизбиране срещу Доналд Тръмп, трябва да реши проблема с миграцията, насочена към САЩ, който една по-силна венецуелска икономика може да облекчи.
Някои изпълнителни директори на петролни компании се съмняват в последните инвестиции в условията на напрежение, опасявайки се от репресии от страна на правителството.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.