Цените на петрола през 2025 г. се повишиха до петмесечен връх от $78.3 за барел, стимулирани от мащабните санкции на САЩ, насочени срещу руския износ на енергия.
Тези санкции, целящи да нарушат руската търговия с петрол, включват мерки срещу износители, застрахователи и над 150 танкера, създавайки вълнообразен ефект на световния пазар.
Прогнозите са, че ограниченията ще намалят руския добив с 800,000 барела дневно, което ще увеличи значително напрежението в световните вериги на доставки. Анализаторите предупреждават за повишена волатилност, като Morgan Stanley определя санкциите като мащабни и неочаквани. Citigroup изчислява, че близо една трета от руския специализиран флот от танкери може да бъде засегнат, което ще задълбочи предизвикателствата на пазара.
Индия и Китай вече усещат напрежението. Индийските рафинерии очакват оперативни пречки, които ще продължат месеци, а китайските рафинерии задействаха протоколи за извънредни ситуации.
Това е отражение на по-широката нестабилност, тъй като страните се борят с нарушените маршрути за доставка и непредсказуемостта на пазара.
Влиянието на санкциите върху цените на петрола оказва влияние върху стратегиите на централните банки, което може да има отражение върху паричните политики. Ребека Бабин от CIBC предполага, че ОПЕК+ може да коригира съкращенията на производството до април, за да стабилизира цените, ако те продължат да нарастват. Същевременно анализаторите отбелязват, че поевтинелият руски петрол все още може да намери купувачи, което допълнително ще усложни ситуацията на световния пазар.
С напредването на годината предстоящите срещи на ОПЕК+ и развиващото се геополитическо напрежение ще играят решаваща роля за формирането на търсенето на петрол и стабилността на пазара, което ще държи наблюдателите в сектора в повишена готовност.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.