Компанията за ценни книжа на Samsung и други традиционни брокерски къщи планират да стартират крипто борса през следващата година.
Според доклад на NewsPim от 22 август седем южнокорейски компании за ценни книжа в рамките на Корейската асоциация за финансови инвестиции планират да открият компания за виртуални активи.
Тези компании са започнали да получават лицензи от финансовите органи през втората половина на 2022 г. и планират да създадат компания за виртуални валути през първата половина на следващата година.
Южнокорейският мултинационален гигант Samsung участва в създаването на борсата чрез Samsung Securities. Mirae Asset Securities, най-голямата южнокорейска компания за инвестиционно банкиране и брокерски услуги, също участва в усилията.
Изглежда, че тези компании работят и по свои индивидуални цели, свързани с криптовалутите. Ръководената от групата борса „търси не само бизнес модели, но и независими бизнеси за всяка компания за ценни книжа“, казва NewsPim.
Съобщава се, че Samsung Securities провежда проучване, което да ѝ помогне да реши как да навлезе в блокчейн бизнеса чрез т.нар. секюрити токени (ценни книжа под формата на токени). Миналата година Samsung се опита да наеме служители, които да разработят и управляват платформа за секюрити токени, но не успя да го направи.
Междувременно Mirae Asset Securities планира да се занимава с различни дигитални активи, включително Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и NFT.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) бележи ръст в дългите позиции
В доклада на NewsPim не се посочват други участници в усилията за групова борса. Корейската асоциация за финансови инвестиции има 59 членове, които се считат за дружества за ценни книжа, като вероятно всяко от тях би могло да участва.
NewsPim отбелязва, че тези компании може да са били мотивирани от облекчаването на регулациите за криптовалутите при правителството на Юн Сок-йол, което започна през май. Комисията за финансови услуги на Южна Корея планира да придвижи напред рамков закон за дигиталните активи, който може да създаде по-отворена индустрия.
Въпреки това очевидно смекчаване на ограниченията, южнокорейските власти се насочиха към няколко крипто борси заради неправомерни действия. Миналата седмица страната предприе действия срещу 16 нерегистрирани борси.
През последните месеци властите преследваха и Terraform Labs – южнокорейската компания, която стои зад сринатата стабилна монета на Terra.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.