Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Тази пауза следва неотдавнашното споразумение на страната с Международния валутен фонд (МВФ) за заем в размер на $1.4 милиарда.
Понастоящем Салвадор притежава над 6,000 BTC, на стойност приблизително $586 милиона по текущия пазарен курс. През ноември 2022 г. президентът Наиб Букеле инициира ежедневен план за закупуване на Биткойн , като придобива по един BTC на ден. През март 2024 г. Букеле прехвърли около 5,600 BTC, на стойност над $400,000 по това време, в портфейл за студено съхранение, наричайки го „първата Биткойн касичка“ в страната. Това беше първият път, когато страната публично сподели адреса на своя Bиткойн портфейл.
Сделката с МВФ, обхващаща 40 месеца в рамките на механизма за разширено финансиране, дойде след продължителни преговори и задължава Салвадор да коригира политиките си за Биткойн. Това споразумение има за цел да отключи допълнителна финансова подкрепа, която вероятно ще надхвърли $3.5 милиарда през периода на програмата.
[readmroe id=“147535″]Като част от споразумението Салвадор се съгласи да намали дейностите си, свързани с Биткойн, включително да направи приемането на Биткойн доброволно за предприятията от частния сектор. За да се съобрази с това, през януари 2025 г. законодателният орган на страната прие промени в своя закон за BTC.
Салвадор също така направи забележими по-големи покупки на Биткойн, отдалечавайки се от обичайните си ежедневни покупки. Например, след като си осигури финансиране от МВФ, страната закупи Биткойн на стойност $1 милион през декември 2024 г., а в началото на февруари 2025 г. добави 11 BTC на стойност над $1 милион.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.