Въпреки че регулаторните органи на Съединените щати разглеждат криптовалутата като голяма заплаха, Русия започва да признава нейния потенциал и да експериментира с използването ѝ.
Санкциите се превърнаха в обичаен инструмент на държавите за оказване на натиск върху политическите им съперници. Все пак те оказаха значително въздействие и върху Русия, което подтикна страната да обмисли използването на криптовалута, за да заобиколи тези ограничения и да извършва трансгранични транзакции.
Заместник-министърът на финансите Алексей Моисеев неотдавна говори на конференция и призна, че криптовалутата, която като цяло се разглежда като „зло“, може да бъде ефективна в определени ситуации, например при външнотърговски дейности.
В момента комисията на Държавна дума по въпросите на финансовия пазар разглежда законопроект. Ако бъде приет, комисията ще разреши на отделни оператори да използват криптовалута при външнотърговски сделки.
Използването на криптовалута за трансгранични транзакции обаче е свързано със значителни предизвикателства, включително волатилността на криптовалутите като Биткойн, която затруднява точната оценка на стойностите на транзакциите.
Освен това липсата на регулаторен надзор в сектора на криптовалутите създава значителен риск от измами и други престъпни дейности, особено при трансграничните транзакции, при които лошите участници трудно могат да бъдат идентифицирани и подведени под отговорност.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очаква ли се рали на фондовия пазар след срещата на Фед?
Въпреки пречките използването на криптовалута при трансгранични транзакции предлага значителни предимства. Този подход може да заобиколи ограниченията на традиционните финансови системи, като по този начин осигурява по-бързи, по-рентабилни и по-ефективни транзакции.
Потенциалното приемане на крипто в Русия за международна търговия бележи голям скок за индустрията. Макар че тези транзакции са свързани с определени опасности и усложнения, ползите са достатъчно убедителни, за да ги превърнат в осъществим вариант за държавите, които искат да избегнат санкциите, да участват в глобалната търговия или да не изостават от напредъка на Русия във възприемането на новите технологии.
Важно е да се отбележи, че общият крипто пазар се е свил с 3.2%, като общата пазарна капитализация на индустрията е намаляла до по-малко от $1.3 трилиона.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.