Медията DeFiprime.com отбеляза, че Биткойн (BTC) се търгува на до $20,000 над пазарния курс на руските борси.
DeFiprime.com на шега нарече това „матрьошка премия„, като подобие на „кимчи премията„, която беше разпространено явление от около 2016 г.
Matreshka premium is a new kimchi premium $BTC trading at Russian p2p exchanges/fiat on-ramps with about $20K premium right now pic.twitter.com/XnG3o4xcxG
— defiprime (@defiprime) March 1, 2022
Въпреки че „матрьошка премията“ не звучи по същия начин като „кимчи премията„, двете съществуват по сходни причини.
Кимчи премията е термин, използван за описание на разликата в цената между токените на корейските борси в сравнение с останалия свят. Най-значителната разлика се наблюдава предимно при Биткойн.
Не Изпускай: Тези два алткойна са готови за значителни печалби, твърди трейдър
Около 2016 г. лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун засилва напрежението в региона, включително тестване на ракети. Между другото, изстрелванията на ракети са възобновени през 2022 г., което показва връщане към военните действия.
Това доведе до капиталов контрол, ограничаващ паричния поток към и извън Корея. Последвалите трудности при преместването на пари доведоха до изоставане в търсенето и временно повишаване на цените на криптовалутите.
„Увеличаването на кимчи премията може да бъде индикатор за увеличени инвестиции на дребно в Биткойн от корейски инвеститори.“
В разгара на кимчи премията, Биткойн се търгуваше с до 50% над пазарния курс. Въпреки че все още съществува днес, то е много по-малко разпространено, като е около 5%.
По същия начин напрежението между Русия и Украйна избухна във война миналата седмица. В резултат на това санкциите изключиха някои руски банки от глобалната разплащателна мрежа SWIFT.
Оттогава рублата потъна до рекордно ниски нива спрямо долара, като 1 рубла в момента струва $0.0093. В отговор руската централна банка повиши лихвите до 20% в опит да се противопостави на хиперинфлационния натиск.
Двойката BTC/RUB е отбелязала най-висок обем на търговия от миналия май. Клара Медали, ръководител на Kaiko Research, каза, че търговските двойки на Биткойн с украинската гривна и руската рубла регистрират повишена активност, „по-голяма“ от BTC/USD.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Общността на Dogecoin дарява $53K на Украйна
И с факта, че съществува „матрьошката премия„, е ясно, че много руснаци виждат Биткойн като по-сигурен залог от рублата.
Избухването на война миналата седмица потопи BTC до $34,300. Но силното представяне в понеделник отбеляза ръст от 18%, за да затвори деня на $43,000 – където се търгува и към момента на публикуване.
Въпреки спадът от миналата седмица, сценарият за Биткойн като безопасно убежище остава непокътнат.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.