Руското министерство на финансите (Минфин) е готово да подкрепи законността за транзакциите в Русия, при които се използват стабилни монети, както заяви високопоставен представител на правителството.
Всъщност ръководителят на отдела за финансова политика в Министерството на финансите на Руската федерация Иван Чебесков отбеляза, че министерството подкрепя разрешаването на циркулацията на стабилни монети в страната, според доклад на руското издание bits.media от 7 юли.
Високопоставеният служител направи коментара по време на участие в дискусия в рамките на Руската творческа седмица, озаглавена „Влиянието на Web3 – нова ера на интернет на доверието?„.
Чебесков направи забележката, че Минфин разглежда въпроса от гледна точка на собствениците на руски предприятия.
„Ако има нужда бизнесът, компаниите или инвеститорите да се установят, да инвестират по нов начин, ако имат нужда от такъв инструмент, защото той намалява разходите, работи по-добре от предишните инструменти и ако можем да ограничим свързаните с него рискове, ние винаги ще подкрепяме такива инициативи„, заяви той.
Правителственият служител беше цитиран и от RBC Crypto, че блокчейн технологията като цяло, както и криптоактивите, дигитализацията и токенизацията, може би ще дадат възможност за изграждане на напълно нова финансова система.
Струва си да се спомене, че в министерството са наясно, че криптовалутите имат потенциала да проправят пътя към нова финансова система, но не са наясно дали тази нова система ще бъде по-добра от съществуващата.
„Но човек не може да бъде напълно сигурен, че тя ще може да работи по-добре от съществуващите финансови системи„, каза Чебешков.
Руското министерство на финансите е водеща сила зад опитите за узаконяване на дейностите с криптовалути в Русия. Тази година то представи нов законопроект „За дигиталната валута„, за да реши регулаторните пропуски, създадени от статута „За дигиталните финансови активи„. През януари 2021 г. последният частично регулира криптовалутите.
От друга страна, Централната банка на Русия поддържа твърда съпротива срещу идеята за разрешаване на трансакции с криптовалути в границите на страната, дори когато работи за създаването на дигитална рубла и предложи обща забрана на операциите, свързани с криптовалути.
Едва напоследък тя започна да проявява признаци на умереност, като управителят Елвира Набиулина предположи, че регулаторът може да одобри малки криптоплащания в международни разплащания. Това се случва в момент, когато западните санкции срещу Русия стават все по-строги.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Инвеститорите трупат Cardano (ADA) преди хард форка
Този коментар беше направен от Чебешков въпреки факта, че прословутият алгоритмичен стейбълкойн TerraUSD (UST) на екосистемата Terra (LUNA) се срина през май, което доведе до значителен спад на пазара и загуба на вяра в стабилните монети като цяло.
Анатолий Аксаков, ръководител на законодателната Комисия по финансовите пазари, наскоро се позова на настоящото състояние на пазара на криптовалути, когато отправи предупреждение, че бъдещият закон, който тази година е бил обект на много кръгове от изменения, ще бъде „труден„.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.