Home

Руската рубла достигна 17-месечно дъно, предизвиквайки безпокойство

14.08.2023 19:00 2мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Руската рубла достигна 17-месечно дъно, предизвиквайки безпокойство

Руската рубла достигна най-ниската си стойност от почти 17 месеца, като през тази година спадна с над 25%, което се дължи на увеличените военни разходи на Москва и на въздействието на западните санкции върху износа на енергия.

Руската валута надхвърли 101 рубли за долар, отбелязвайки продължаващо понижение и предизвиквайки безпокойство. Този спад беше свързан от съветника на президента Путин Максим Орешкин с “разхлабената парична политика”, която затруднява икономическото преструктуриране и доходите на хората.

Орешкин изрази вяра в способността на централната банка да стабилизира ситуацията, като подчерта значението на силната рубла за руската икономика.

Според Алексей Заботкин, заместник-директор на централната банка, стратегията на централната банка за гъвкав валутен курс има за цел да се адаптира към променящите се външни условия.

Обезценяването на рублата се дължи на увеличените разходи за отбрана, които увеличават вноса, и на намаляването на износа, особено в енергетиката. Такива дисбаланси обикновено оказват натиск върху валутата на дадена страна.

Александра Прокопенко, бивш служител на руската централна банка, отбеляза, че преминаването към военновременна икономика може да засили рисковете, свързани с вноса и инфлацията.

За да противодейства на тези опасения, централната банка обяви спиране на покупките на чуждестранна валута в страната, за да стабилизира рублата и да ограничи волатилността.

Централната банка повиши основния си лихвен процент с 1%, за да се справи с инфлацията и рисковете от обезценяване на рублата, като се намекна за по-нататъшни увеличения.

Някои жители на Москва се опасяваха от понижаване на жизнения стандарт поради потенциалното покачване на цените, докато други се надяваха на стабилност на рублата.

Стойността на рублата спадна от 66 за долар през януари до една трета от тази стойност през следващите месеци.

След западните санкции заради конфликта в Украйна рублата достигна 130 за долар, стабилизирана от капиталовия контрол на централната банка.

Заботкин обяснява обезценяването на рублата с международните санкции, нарушаващи вноса, но отхвърля твърденията за значително изтичане на капитали.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Каква печалба щяхте да имате, ако бяхте инвестирали $1,000 в IPO-то на Tesla

През последните няколко години Tesla на Илон Мъск бе в центъра на вниманието със своите астрономически печалби, които я превърнаха в топ инвестиция в повечето портфолиа.

23.09.2024 16:28 2мин. четене Alexander Zdravkov

Доналд Тръмп ще спечели изборите в условията на политически сътресения – Робърт Кийосаки

Робърт Кийосаки, финансовият автор на книгата “Богат татко, беден татко“, предизвика оживление, заявявайки в социалните медии, че Доналд Тръмп ще спечели бъдещите избори.

23.09.2024 15:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Société Générale предостави важна информация за своята стабилна монета

SG Forge, дъщерно дружество на Société Générale, обяви в петък, че ще пусне на пазара своя стабилна монета, обвързана към еврото EUR CoinVertible (EURCV) на блокчейна на Solana.

23.09.2024 14:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Ето защо се срина крипто банката Silvergate според главният административен директор

През 2023 г. Съединените щати се сблъскаха с втората по големина банкова криза от 2008 г. насам – фалитите на First Republic Bank, Silicon Valley Bank и Signature Bank.

23.09.2024 12:37 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.