Руската икономика надмина първоначалните очаквания въпреки продължаващите външни предизвикателства, главно поради зависимостта си от приходите, генерирани от износа на изкопаеми горива, както заявиха икономисти от ОПЕК в четвъртък.
Елвира Набиулина, председател на Руската централна банка, изтъкна значителното нарастване на инфлационните рискове, което впоследствие се е отразило върху ценообразуването на различни руски експортни стоки, включително природен газ, въглища и суров петрол.
Освен това тя изрази загриженост относно потенциалното изостряне на външните условия, като например възможността за по-строги санкции, което би въвело още един съществен рисков фактор.
Според месечния пазарен доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за август икономиката на Русия се развива по-благоприятно от първоначалните прогнози.
Силната икономическа позиция на Русия може да се дължи на неотдавнашния скок на цените на суровия петрол, предизвикан от опасения, свързани с предлагането.
Русия, която е участник в коалицията ОПЕК+, включваща основни членове и сътрудничещи си държави, които не са членки на организацията, неотдавна си партнира със Саудитска Арабия при обявяването на съкращения на производството. Това решение привидно се основаваше на опасенията за глобалните икономически перспективи.
В четвъртък световният бенчмарк за суров петрол тип Брент се търгуваше за близо $86 за барел, което представлява увеличение с $10 за барел спрямо предходния месец. За сравнение, руският бенчмарк Уралс досега през годината е бил средно на ниво около $55 за барел, оставайки под ценовия таван от $60, наложен от западните държави.
Оценката на ОПЕК се разминава с тази на американските представители. Ерик Ван Ностранд, изпълняващ длъжността помощник-секретар по икономическата политика в Министерството на финансите, твърди, че стратегията за ограничаване на цените е била ефективна, като е довела до спад на приходите от руския петрол с почти 50% в сравнение с предходната година.
„Въпреки поддържането на обема на износа на суров петрол над средните нива за 2021 г., руските приходи непрекъснато намаляват след въвеждането на тавана„, отбеляза той.
Този ценови таван беше въведен, за да се осигури постоянен приток на руски петрол, като се предотврати извънредна ситуация с доставките в световен мащаб и същевременно да се намалят финансовите ресурси на Кремъл за поддържане на участието на Русия в конфликта в Украйна.
Източник: YahooNews
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.