Според нов доклад Русия планира да проведе “пилотни транзакции” още през следващата година, използвайки цифрова рубла, която може да се използва за международни плащания.
Елвира Набиулина, управител на Централната банка на Русия, каза, че дигиталната рубла вече се тества и че банката се подготвя за транзакции в реални цифрови рубли, съобщава руското издание “Ведомости”.
“Ние доста бързо създадохме прототип… сега провеждаме тестове с банки и следващата година постепенно ще имаме пилотни транзакции”, каза Набиулина пред Държавната дума на Русия, долната камара на правителството на страната, докладва Reuters.
По идеята за цифрова валута на руската централна банка се работи повече от година. Миналия април лидерите на централната банка обявиха, че пълното стартиране може да се осъществи през 2023 г.
Набиулина каза също, че Русия се стреми да разшири групата от държави, които приемат MIR на централната банка, платежна система, която предлага алтернатива на Visa и Mastercard, които спряха операциите в Русия след инвазията на Украйна.
Не Пропускай: 5 нововъзникващи тенденции в Метавселената и NFT, които да следите през 2022г.
В опит да откъснат Русия от глобалната финансова система в първите дни на войната, западните страни решиха да забранят на някои руски банки достъп до международната система за съобщения за плащания SWIFT.
Властите в САЩ следят за възможни начини, по които страната може да заобиколи икономическите санкции. Някои изразиха опасения дали крипто може да служи за тази цел.
Най-голямата руска банка Сбербанк обяви миналия месец, че скоро ще започне да издава и обменя цифрови финансови активи, след като получи зелена светлина от централната банка на Русия.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.