Русия отново е в центъра на вниманието след неотдавнашните проблеми с либийския динар, които либийските власти отдават на ръста на фалшивите банкноти, за които се твърди, че са свързани с Русия.
Наскоро анализирани митнически данни разкриват, че Русия е прехвърлила $2.3 милиарда в брой към Москва, като Турция и ОАЕ са улеснили тези трансфери в условията на санкциите. Интересно е, че произходът на повече от половината от тези пари остава неясен.
Въпреки стремежа на Кремъл да популяризира китайския юан, много руснаци все още предпочитат да държат долари и евро за своята сигурност. Дмитрий Полевой от Astra Asset Management твърди, че доларът продължава да бъде предпочитана валута сред руснаците.
Този факт подчертава разминаването между официалната икономическа политика на Русия и практическия избор на нейните граждани. Голямото търсене на чуждестранни пари в брой се обуславя от необходимостта от пътуване и спестявания.
Освен това легализирането на добива на Биткойн от страна на президента Путин представлява ход за преодоляване на финансовите бариери. Неотдавнашното председателство на Русия на Съвета за сигурност на ООН също бе използвано за насърчаване на „многополюсен свят“ и оспорване на господството на американския долар, което съвпада с целите на държавите от БРИКС.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.