Русия напредна с нова данъчна рамка за криптовалутите, насочена както към добива, така и към търговията с тях.
Съветът на федерацията, горната камара на парламента, наскоро одобри законо проект, който класифицира криптовалутите като собственост съгласно данъчния кодекс на страната. С това ново законодателство се въвежда данък върху сделките с криптовалути и добива им, но по-специално тези дейности се освобождават от данък върху добавената стойност (ДДС).
Като част от законопроекта, компаниите за добив ще бъдат задължени да докладват на властите данни за потребителите, а приходите, генерирани от добив, ще се облагат като личен доход със ставка от 13%. От 2025 г. за лицата, чиито доходи от добив надхвърлят 2.4 милиона рубли (около $28,800), данъчната ставка ще бъде увеличена на 15%.
Законодателството вече е прието от горната и долната камара на парламента и се очаква да бъде подписано от президента Владимир Путин.
В допълнение към тези данъчни промени Русия също така посочи, че планира да ограничи добива на криптовалути в определени райони, особено в тези, засегнати от продължаващия конфликт с Украйна. Правителството цели да предотврати недостига на електроенергия през предстоящия зимен сезон, като ограничи дейностите по добив в тези региони.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.