Руският надзорник на телекомуникациите заяви, че ще обмисли обръщане на забраната за приложението за съобщения Telegram, ако компанията се съобрази със съдебна заповед, изискваща от нея да сподели своите ключове за криптиране с федералните правоприлагащи органи.
Руският медия RT съобщава, че Roscomnadzor (RKN), който започна да блокира местния достъп до чат приложението, след като компанията отказва да изпълни тази съдебна заповед, заяви, че ще анулира забраната, след като Telegram направи своите криптирани ключове достъпни за Федералната служба за сигурност (ФСБ), която твърди, че се нуждае от способността да декриптира съобщенията за борба с тероризма.
Тази забрана идва на върха на ICO-то на Telegram в размер на $1,7 милиарда, което бе проведено в два кръга на частно финансиране. Компанията обжалва забраната на Върховния съд на Русия, който се е споразумял с ФСБ и потвърди заповедта в решение, взето по-рано този месец.
Независимо от това, Telegram не дават индикации, че ще актуализират позицията си в отговор на решението на Върховния съд или предложението на RKN.
„Telegram не са отрекли, че властите имат право и дори задължение да се борят с тероризма. Напротив, ние предложихме единствения цивилизован начин да го направим – съдебна заповед в замяна на разкриване. Разкриване, което не е на съдържанието на съобщенията, а само на IP адрес или телефонен номер. Необходимо е да се намери баланс между националната сигурност и неприкосновеността на личния живот „, заяви адвокатката на Telegram Павел Чиков в интервю за кодовата програма на Дуров, според доклада на RT.
В отговор на забраната, основателят на Telegram Павел Дуров създаде инициатива „Цифрова съпротива“, чрез която е предоставил безвъзмездни средства за отделни лица и организации, които предоставят услуги на proxy и VPN, които позволяват на потребителите да заобиколят правителствената забрана.
Иран също наложи забрана за Telegram след продажбата на токени, като най-малко едно високопоставено лице предупреждава, че новата криптовалута на компанията може да бъде използвана за „подкопаване на националната валута на Иран“ и за изпразване на пари от страната.
Aptos прави фурор в крипто света, заемайки междинна позиция между традиционните уеб платформи и напълно децентрализираните системи.
Goldman Sachs повиши дългосрочната си прогноза за златото, предвиждайки, че цената на метала може да достигне $3,880 за унция до края на 2025 г., ако се засилят опасенията от рецесия.
2025 г. започна с нарастващи предизвикателства за пазарите.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.