Тъй като криптовалутите все повече се разглеждат като алтернативен хедж срещу предизвиканите от фиатни икономически проблеми, Русия може да разгледа цифровите активи за заобикаляне на санкции.
В четвъртък руските войски официално стъпиха на украинска земя в един от най-смелите опити за анекс в историята, слагайки край на продължилите месеци спекулации за инвазия и задействайки множество санкции от НАТО и неговите съюзници срещу Русия.
Първият набор от санкции дойде от САЩ в понеделник, след като президентът издаде изпълнителна заповед “Блокиране на собствеността на определени лица и забрана на определени транзакции”, след като Русия отхвърли призивите да отстъпи усилията си за подкопаване на суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
Това стана след като Путин се опита да признае така наречените Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР) за “независими” държави и да разположи войски в тези региони.
Тази сутрин лидерите на ЕС обещаха “да се споразумеят за най-суровия пакет от санкции, които някога сме прилагали” в опит да накарат Путин да се оттегли.
Въпреки това президентът Путин изглежда не е притеснен в усилията си за анексиране, обещавайки да продължи по план.
Според New York Times “руските компании разполагат с много инструменти за криптовалута, за да избегнат санкции, включително така наречената цифрова рубла и софтуер за откуп”.
“Когато Съединените щати забраниха на американците да правят бизнес с руски банки, петролни и други компании през 2014 г., след нахлуването на страната в Крим, ударът върху руската икономика беше бърз и огромен. Икономистите изчислиха, че санкциите, наложени от западните страни, струват на Русия $50 милиарда годишно.
Оттогава глобалният пазар на криптовалути и други цифрови активи нарасна. Това е лоша новина за налагащите санкции и добра новина за Русия.”
За разлика от други нации, Русия има приятелски тон, когато става въпрос за криптовалути. Неотдавнашният ход на президента Путин да ускори създаването на правна и финансова рамка за Bitcoin се тълкува като подготовка за санкции от Запада след планираните му действия в Украйна.
Стейси Хърбърт, водеща на подкаста Orange Pill Bitcoin, вярва, че Bitcoin може да бъде един от най-големите проблеми в конфликта между Русия и НАТО/САЩ.
“Санкциите неизбежно ще бъдат [заобиколени] с Bitcoin; Фактите не са нито положителни, нито отрицателни”, каза тя, призовавайки биткойнърите да бъдат нащрек.
Прочети Още: Bitcoin и крипто пазарът спадат докато Путин обяви война на Украйна
Русия е и третата по големина страна за добив на Bitcoin, като скорошен доклад на Bloomberg показва, че гражданите на страната държат криптовалути на стойност над $214 милиарда, което е около 12% от общата стойност на глобалните крипто активи.
С такова огромно количество криптовалути, експертите смятат, че Русия има възможност да заобиколи санкциите.
Русия също може да се радва на подкрепа от други държави, включително Иран и Китай, някои от които попаднаха под санкциите на САЩ.
Освен това, неотдавнашен доклад на Центъра за нова американска сигурност (Centre for a New American Security) показва, че криптовалутите имат силата да намалят ефекта от санкциите на САЩ, тъй като националните държави могат да извършват транзакции, без да включват глобалната банкова система.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.
Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.
Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.
Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.