Министерството на финансите на Русия обмисля възможността да регулира криптовалутите в три отделни правни категории.
Този ход ще позволи на страната да наложи правила на индустрията много по-лесно.
Министерството на финансите в Русия планира да актуализира своите правни класификации за криптовалути в три отделни категории. Според заместник-министъра на финансите, Алексей Моисеев, предложените категории са:
Технически монети
Виртуални активи
Дигитални финансови активи
Новината е съобщена за първи път в местния руски информационен бюлетин RNS Online.
Трите категории са подобни на тези, които вече съществуват в други страни, но по-кодифицирани.
Както можете да очаквате, техническите монети са просто ‘ютилити’ (функционални) токени, които са от решаващо значение за функционирането на мрежата. Етериум (ETH) вероятно попада в тази категория.
Виртуалните активи, от друга страна, могат да се разглеждат като криптовалути, които често се използват за транзакционна стойност. Биткойн (BTC) или Лайткойн (LTC) биха попаднали в тази категория. В Съединените щати тези видове криптовалути често се третират като стоки, както е очертано от CFTC.
И накрая, дигиталните финансови активи могат да се нарекат тези, които са категоризирани като ценни книжа. Това често са монети, продавани по време на ICO, които имат дивиденти или се предлагат на пазара като начин за печелене на пари.
Предложените нови правни категории вероятно ще намерят своя път в нов законопроект, предложен в Държавната Дума. Именуваният федерален закон № 419059-7 трябва да бъде приет до 1 ноември по искане на министър-председателя Дмитрий Медведев.
Трябва да се отбележи, че криптовалутите все още няма да бъдат законно платежно средство в страната. И Министерството на финансите, и централната банка на страната заявиха, че ако се узаконят, това ще значи, че рублата ще има конкуренция. Заместник-министърът на финансите Алексей Моисеев обаче каза пред репортери на Икономическия форум в Гайдар през януари 2019 г., че дебитните карти, свързани с криптовалути, са законни в страната.
В крайна сметка, всички крипто плащания трябва по някакъв начин да бъдат свързани с рублата.
Русия вероятно се опитва да се възползва от криптовалутите като възможна преграда спрямо щатския долар. Преди няколко месеца бе съобщено, че страната официално легализира дигиталните активи, но както виждаме скоро ще ги раздели на три категории.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.