Председателят на Комисията за финансови пазари на Русия Анатолий Аксаков заяви пред Изветия, че депутатите се опитват да предадат законопроекта за цифровите финансови активи или криптовалутите по време на есенната сесия на Дума.
Според Аксаков документът няма да включва отделни схеми за данъчно облагане на собствениците на крипто. Това означава, че добивът и разпространението на криптовалути ще бъдат регулирани съгласно съществуващите разпоредби на Руския данъчен кодекс.
Аксаков уточни, че лицата, ангажирани в движението на виртуални валути, ще плащат данък върху доходите на физическите лица, а юридическите лица ще трябва да плащат данъци в зависимост от вида на дейността им. Той каза на Известия, че в бъдеще може да се появят отделни данъчни схеми за добив и разпространение на криптовалути, ако правителството сметне това за необходимо. Аксаков добави:
Ако искат да определят [данъчните ставки] за тези типове предприятия отделно, те ще го направят. Ние не се занимаваме с данъчни въпроси по никакъв начин досега.
През май Комисията по законодателната работа на Руската Държавна Дума обяви, че ще подкрепи първото четене на инициатива, която ще установи норми за цифровата икономика в Гражданския кодекс на Руската федерация. Инициативата има за цел да „сведе до минимум съществуващите рискове от използване на цифрови обекти за прехвърляне на активи в нерегламентирана цифрова среда за легализиране на престъпни доходи, измами в несъстоятелност или за спонсориране на терористични групи“.
По-рано този месец изпълнителният директор на най-голямата държавна банка в Русия Сбербанк Херман Греф заяви, че държавата ще запази централната си роля в емитирането на пари. Греф заяви, че не смята, че държавата не е готова „да даде централизирана роля в емисиите на фиатни валута на някои други децентрализирани институции“.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.