Русия изпробва нова правна рамка, която има за цел да даде възможност за разплащания с криптовалути в международната търговия.
Този ход е част от стратегията на страната да заобиколи западните санкции и да намали зависимостта си от щатския долар. Руското правителство, което досега се отнасяше предпазливо към дигиталните валути, сега придвижва напред законодателството в подкрепа на тези транзакции.
Очаква се дигиталната рубла да стартира през 2025 г., а страната наскоро легализира добива на криптовалути и плащанията с тях.
Инициативата включва фокусна група, която работи с вносители, които срещат трудности с плащанията, особено за стоки с двойна употреба.
Групата включва членове от Търговско-промишлената палата, Асоциацията на разработчиците и производителите на електроника и избрани банки. Макар че в момента групата е съсредоточена върху по-големите предприятия, има потенциал за разширяване, макар че сроковете не са ясни.
Освен това Централната банка на Русия ускорява приемането на законодателство за дигиталните валути, като вече са в ход пилотни проекти за дигитална рубла. Целта е трансграничните плащания да станат по-ефективни и да се намали зависимостта от традиционните финансови системи. Регионът Коми ще се превърне в ключов район за добив на криптовалути, като плановете за нови центрове за данни стимулират сектора.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.