Руското правителство е уведомило производителите на горива да се подготвят за премахването на всички останали ограничения върху износа на дизелово гориво и бензин, съобщиха трима представители на индустрията пред Reuters.
Русия, която е водещ износител на дизелово гориво по море в световен мащаб, първоначално наложи забрана за износ на горива на 21 септември, за да се справи с рязкото покачване на цените на вътрешния пазар и недостига. Въпреки че ограниченията бяха облекчени на 6 октомври, което позволи износ на дизелово гориво по тръбопроводи, мерките за износ на бензин останаха в сила, включително забраната за доставки в чужбина чрез камиони и железници.
В сряда министърът на енергетиката Николай Шулгинов посочи, че Русия обмисля да отмени забраната за износ на определени марки бензин. Анонимен източник от руска петролна компания разкри, че производителите са били информирани, че износът ще бъде възобновен от следващата седмица. Друг вътрешен човек от бранша потвърди това, заявявайки, че отмяната на забраната е обещана за следващата седмица. Руското министерство на енергетиката все още не е отговорило на молбите за коментар.
Дизелът представлява основният износ на петролни продукти от Русия, като през миналата година той е възлизал на около 35 милиона метрични тона, като по-голямата част от него се транспортира по тръбопроводи.
Износът на бензин е достигнал 4.8 милиона тона през 2022 г. Съобщава се, че поради наложените ограничения се е появил излишък от бензин, като един от източниците го обяснява с настоящото ниско търсене на вътрешния пазар извън сезона.
Длъжностните лица увериха, че забраната за износ ще бъде отменена, след като вътрешният пазар се стабилизира, като анализаторите очакват премахването на ограниченията след неотдавнашния сезон на прибиране на зърнените култури. В неделя вицепремиерът Александър Новак потвърди, че Русия ще запази допълнителното доброволно намаление на доставките от 300,000 барела дневно от износа на суров петрол и петролни продукти до края на декември, както беше обявено по-рано.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.