Русия реши да отмени неотдавнашната забрана за износ на дизелово гориво по море, като вместо това предпочете да осигури достатъчно доставки на гориво на вътрешния пазар.
В изявлението на правителството в Telegram се уточнява, че доставките могат да бъдат възобновени, стига горивото да се транспортира до руските пристанища по тръбопроводи, като по-голямата част от износа се осъществява през западните пристанища.
Това развитие идва като облекчение за вносителите, тъй като Русия, основен износител на дизелови горива по море, наскоро наложи почти пълно ембарго върху доставките, считано от 21 септември. Този ход беше в отговор на рязкото покачване на цените на горивата на вътрешния пазар, което допринесе за инфлационните опасения.
Забраната оказа значително въздействие върху европейските цени, като влоши и без това свития пазар. Рафинериите в световен мащаб изпитват затруднения да задоволят търсенето на дизелово гориво, след като Русия и Саудитска Арабия намалиха доставките на суровини, богати на този вид гориво, което доведе до намаляване на запасите.
Съгласно актуализираните разпоредби се очаква да бъде възстановен приблизително 90% от капацитета за износ по море отпреди забраната, което се равнява на около 630,000 барела на ден, по оценка на Виктор Катона, главен анализатор на суров петрол в Kpler, компания за пазарни анализи.
ПАО „Транснефт„, руският оператор на тръбопроводи за суров петрол и продукти, ще започне да зарежда дизелово гориво за износ по море в съответствие с новите разпоредби, в очакване на получаване на необходимата документация от правителството и одобрение от Министерството на енергетиката и готовността на производителите на петрол, заяви Игор Дьомин, говорител на „Транснефт„.
Обикновено Транснефт изисква експортен план, одобрен от Министерството на енергетиката на Русия, заедно с поръчки за превоз от производителите на петрол, за да може дизелът да бъде натоварен за външните пазари.
Интересно е, че основните показатели на търговците на горива показаха неочаквани реакции. След първоначалния спад до около $23.50 за барел (най-ниската стойност от юли насам) премията на бенчмарковите фючърсни дизелово гориво спрямо суровия петрол рязко нарасна, като по-рано в петък надхвърли $27.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.