Home

Рублата спадна до най-ниските си стойности от началото на войната

09.08.2023 6:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Рублата спадна до най-ниските си стойности от началото на войната

Наскоро националната валута на Русия достигна най-ниската си стойност спрямо щатския долар от началото на участието на страната в конфликта в Украйна.

Това е още един показател за затрудненията на страната, тъй като конфликтът продължава, а икономиката се бори със санкциите, наложени от западните държави.

От миналия петък рублата се колебаеше около границата от 96 пункта спрямо щатския долар. Това представлява най-достъпната оценка на руската валута от военната интервенция на президента Путин в Украйна през февруари предходната година, която предизвика временно понижение на рублата до 120 спрямо долара.

Рублата се откроява като една от най-слабо представящите се световни валути през годината, като отбеляза спад от приблизително 30% спрямо нивата, наблюдавани през януари, когато се търгуваше на нива от около 65 за долар.

През юли валутата преодоля значителен праг, който устройваше Кремъл, сигнализирайки за опасенията на пазара по отношение на Русия след краткотрайния опит за преврат на групата “Вагнер” срещу президента Владимир Путин.

През изминалата година икономисти отправяха предупреждения за руската икономика, като приписваха предизвикателствата пред нея на санкциите и ескалацията на военните разходи. Налагането на ограничения върху търговията с петрол и природен газ доведе до 45% спад в приходите на Русия от енергоносители през първото тримесечие на годината.

За разлика от тях държавните разходи отбелязаха скок от 34%, в резултат на което през първото тримесечие Русия регистрира бюджетен дефицит от $29 милиарда. Това представлява спад от 107% в сравнение с отчетения през предходната година бюджетен излишък от $14 милиарда.

Руските власти възприеха позиция на непокорство в условията на продължаващия конфликт и санкциите. Путин дори заяви, че руската икономика може да отбележи растеж през тази година, като БВП може да надхвърли 2%. Тези оценки обаче бяха критикувани от специалисти от Йейл, които твърдят, че те се основават на избирателно подбрани икономически данни.

Те твърдят, че по-малко забележими статистически данни показват значително по-мрачни перспективи за руската икономика.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ръководителят на SEC ще напусне ако Тръмп бъде избран според американски сенатор

Сенаторката от Уайоминг Синтия Лумис наскоро предположи, че председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ Гари Генслер може да се оттегли от поста си през следващата година.

28.09.2024 16:00 1мин. четене Kosta Gushterov

3 макроикономически фактора, които може да повлияят на крипто сектора до края на 2024

Пазарът на криптовалути може да е готов за потенциален растеж, тъй като навлиза в четвъртото тримесечие, което исторически е благоприятен период.

28.09.2024 13:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Подвеждат ли дневните активни адреси крипто инвеститорите?

Терминът “дневни активни адреси“ (DAA) често се използва неправилно в света на криптовалутите и често се бърка с “дневни активни потребители”.

28.09.2024 9:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Почти всички airdrop токени се сриват малко след старта им

Неотдавнашен анализ на KeyRock разкрива, че близо 89% от токените, разпространени чрез airdrop събития губят стойност в рамките на 90 дни, като Етериум и Solana демонстрират по-добра устойчивост в сравнение с други мрежи.

28.09.2024 9:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.