Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.
Правният експерт Итън Остроф от адвокатската кантора Troutman Pepper Locke смята, че при настоящата администрация влиянието на CFPB в крипто сектора вероятно ще намалее. Вместо това се очаква агенции като Комисията за ценни книжа и борси (SEC) и регулаторите на държавно ниво да поемат водеща роля.
Остроф отбеляза, че държавните регулатори, упълномощени от Закона за финансова защита на потребителите (CFPA), биха могли да поемат някои от отговорностите на CFPB. Той конкретно посочи Департамента за финансови услуги в Ню Йорк (NYDFS) и Калифорнийския Департамент за финансова защита и иновации (DFPI), които вероятно ще засилят регулирането на дигиталните активи. Все пак той предупреди, че CFPB ще продължи да се занимава с определени области на защита на потребителите поради своите законово определени отговорности.
Въпреки очакваната промяна, Остроф пояснява, че пълното демонтиране на CFPB не е на дневен ред. Дори с инициативите на администрацията на Тръмп за намаляване на разходите, агенцията остава защитена от законови изисквания, които само Конгресът може да променя.
В съответствие с усилията на администрацията на Тръмп да намали държавните разходи, CFPB бе поставен под контрол. Водена от Министерството на правителствената ефективност (DOGE), тази инициатива има за цел да ограничи федералните разходи и да намали дълга. Малко след като пое управлението на CFPB през февруари 2025 г., Ръсел Воут въведе значителни бюджетни съкращения и намали операциите на бюрото.
Тези ходове предизвикаха критики от някои политически фигури. Сенатор Елизабет Уорън, която изигра основна роля в основаването на CFPB през 2007 г., изрази неодобрението си. Тя обвини Илон Мъск, който е свързан с екипа за ефективност на администрацията на Тръмп, в опит да премахне защитата на потребителите. Уорън определи съкращенията като част от по-широка стратегия за отслабване на финансовите гаранции и придобиване на контрол върху финансовата система.
Уорън обаче посочи също, че администрацията не може да разпусне CFPB без одобрението на Конгреса, тъй като структурата на агенцията е законно защитена. Въпреки промените основните функции на агенцията остават непокътнати, защитени от съществуващите закони.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.