Начало » Рисковите капиталисти в Китай привличат инвестиции от Близкия изток

Рисковите капиталисти в Китай привличат инвестиции от Близкия изток

17.06.2023 9:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Рисковите капиталисти в Китай привличат инвестиции от Близкия изток

Рисковите капиталисти в Китай, които преди разчитаха на американски инвеститори, сега привличат инвестиции от Близкия изток. 

Тази промяна в международните капиталови потоци се превръща в нарастваща тенденция в индустрията, отбелязана с редица конференции и бизнес посещения между Китай и Близкия изток.

Според информацията китайски компании с фондове, деноминирани в щатски долари, през последната година много инвеститори от Близкия изток са участвали в дискусии и сделки с китайски фондове за рисков капитал.

Макар че тези инвестиции не заместват напълно американското финансиране, прогнозите са, че те ще съставляват приблизително 20% от цялото финансиране в щатски долари, получено от китайските рискови капиталисти.

Инвеститорите от Близкия изток активно търсят възможности в Китай и правят малки инвестиции, за да тестват пазара. Особено интересни са отраслите, свързани с авангардни технологии, нововъзникващи потребителски тенденции и биотехнологии.

Няколко фактора допринасят за засилването на тази инвестиционна тенденция. Дипломатическите отношения между Китай и Близкия изток се подобриха след възстановяването на дипломатическите връзки между Саудитска Арабия и Иран, за което съдейства Пекин.

Едновременно с това напрежението между САЩ и Китай, както и засиленият регулаторен контрол в двете страни, накараха много базирани в САЩ инвеститори да се въздържат от инвестиции в китайски фондове за рисков капитал.

Това колебание създаде възможност за капитали от Близкия изток да запълнят празнината, особено когато страни като Саудитска Арабия и Катар се стремят да диверсифицират икономиките си от зависимостта от изкопаеми горива.

Все пак си струва да се отбележи, че много потенциални инвестиции в китайски фондове все още са във фаза на обсъждане, според участващите фондове за рисков капитал.

Към февруари 2022 г. инвеститорите от Близкия изток са разпределили по-голяма част от инвестициите си в северноамерикански активи в сравнение с Азиатско-тихоокеанския регион, както съобщиха от Preqin, компания за проучвания на алтернативни активи. Въпреки това делът на инвестициите на близкоизточните държавни инвестиционни фондове в алтернативни активи в световен мащаб се е увеличил приблизително два пъти между 2021 г. и първата половина на 2022 г.

Като цяло осемте най-големи суверенни фонда от Близкия изток държат общо над $3 трилиона долара в активи по последни налични оценки на Preqin.

По-специално Саудитска Арабия преминава от търговски към „основни инвестиционни отношения“ с Китай. Министърът на инвестициите на страната Халид ал-Фалих спомена за инвестиции в технологии от страна на държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, Публичния инвестиционен фонд (PIF), както и от компании от частния сектор.

PIF управлява активи на стойност приблизително $700 милиарда, но при поискване не предостави конкретни данни за инвестициите си в Китай.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Уолстрийт обмисля съвместна стабилна монета с напредъка на регулациите в САЩ

Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.

23.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Инфлацията в Япония достигна 3.5% – eто защо

Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.

23.05.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Институционалните инвеститори се оттеглят от американските акции – ето защо

Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.

23.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

FIFA си сътрудничи с Avalanche за стартирането на собствен блокчейн

FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.

23.05.2025 10:32 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.