Според данни от правителствената платформа FiscalData от началото на август досега към общия държавен дълг на страната са добавени още $116 милиарда като общата сума възлиза на $32.7 трилиона.
Този скок съвпада с неотдавнашното фискално предупредително послание на фондация „Heritage„.
Е Джей Антони, представител на консервативния мозъчен тръст, подчерта, че нарастващият дълг, съчетан с неотдавнашното понижаване на кредитния рейтинг от Fitch, не трябва да се пренебрегва:
Макар че преминаването от ААА към АА+ след понижаването на кредитния рейтинг от Fitch може да не представлява значителна промяна по отношение на общия рейтинг, то има значение. Въпреки че понижаването на рейтинга запазва позицията си в рамките на инвестиционния клас – което означава, че вероятността от неизпълнение на задълженията в близко бъдеще остава изключително малка – то не трябва да се пренебрегва.
Антони смята, че е необходима незабавна намеса от страна на Конгреса, за да се преразгледа бюджетната система на страната и да се предотврати предстоящата критична точка.
Наложително е Конгресът и Белият дом бързо да се заемат с фискалните си проблеми. В противен случай ще се върнем на траекторията на инфлацията, придружена от скрити фалити по американския дълг.
Това би довело до още по-голяма доходност, което би довело до увеличаване на лихвените плащания, а впоследствие до ускоряване на темповете на натрупване на дълг и т.н. – направо опасен цикъл. Времето, преди да преминем прага, от който няма връщане назад, изтича.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.