Home

Рискованият ход на Саудитска Арабия и Русия им докарва милиарди от продажбите на петрол

29.09.2023 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Рискованият ход на Саудитска Арабия и Русия им докарва милиарди от продажбите на петрол

Саудитска Арабия и Русия отбелязаха рязък ръст на приходите от петрол въпреки намаленото производство, което се дължи на по-високите цени.

Тази рискова стратегия изглежда се отплаща, като печалбите са от полза и за двете страни. Саудитска Арабия, ръководена от престолонаследника принц Мохамед бин Салман, използва допълнителните средства за вътрешни проекти и кампании за глобално влияние.

Само през това тримесечие приходите от петрол на Саудитска Арабия са се увеличили с близо $30 милиона дневно в сравнение с предходното тримесечие, като възлизат на около $2.6 милиарда. Приходите от петрол на Русия са се увеличили с около $2.8 милиарда.

Този успех може да насърчи картела ОПЕК+, воден от Саудитска Арабия и Русия, да въведе допълнителни ограничения на доставките. Световният бенчмарк суров петрол тип „Brent“ поскъпна с 25% през това тримесечие, достигайки $95 за барел. ОПЕК+ прогнозира глобален дефицит от 3.3 милиона барела дневно през четвъртото тримесечие, което може да доведе до надхвърляне на $100 за сорта Brent.

Намаляването на добива е рисковано, тъй като може да доведе до загуба на пазарен дял и спад на приходите, ако цените не се повишат. Въпреки това при ниските производствени разходи ($9.30 за барел в Саудитска Арабия и $12.80 в Русия) голяма част от приходите от износ на петрол се превръщат в печалба.

Саудитска Арабия инвестира значителни средства в проекти като Neom – мегапроект на стойност $500 милиарда. Освен това Международният валутен фонд изчисли, че цената на петрола за Рияд е $81, като потенциално може да нарасне до $100, ако чуждестранните инвестиции се затруднят.

Русия отделя значителни средства за войната в Украйна, като през първото тримесечие разходите са се увеличили с 35% в сравнение с предходната година. Правителството е изправено пред бюджетен дефицит от средата на миналата година. Петролният сорт „Urals“, най-популярният в Русия, наскоро се търгуваше за над $75 за барел, надхвърляйки наложената от Г-7 горна граница от $60.

Въпреки прогнозите за забавяне на растежа поради съкращаването на производството, въздействието е главно поради странност при изчисляването на БВП, отразяваща по-скоро обема, отколкото цената. Като цяло по-високите цени на петрола предлагат по-добри икономически перспективи и за двете държави.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Binance и Bitget се включиха в подкрепа на Bybit след хакерска атака за $1.46 милиарда

Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.

22.02.2025 19:00 1 мин. четене Kosta Gushterov

Kraken и Crypto.com се стремят да пуснат стабилни монети, тъй като ЕС затяга регулациите

Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.

22.02.2025 17:05 2 мин. четене Kosta Gushterov

SEC прекрати разследването срещу OpenSea

Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.

22.02.2025 15:04 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Влиянието на Robinhood в крипто търговията ще се утрои до 2026 година, твърдят експерти

Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.

22.02.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.