Ripple отрече, че XRP е ценна книга и твърди, че никога не е провеждала ICO.
В отговор на Американската комисия по ценни книжа и борси Ripple заяви, че отхвърля свързаното дело, тъй като никога не е провеждала ICO.
Сега, когато седмата по пазарна капитализация криптовалута е въвлечена в съдебен процес, XRP породи множество съмнения. Ripple обаче държи на позицията си, отричайки всички твърдения, посочени в жалбата.
Основното оплакване в делото е, че криптовалутата XRP нарушава Закона за ценните книжа от 1933 г. Защитата на Ripple е, че XRP служи за цели, които обезсилват класификацията му като ценна книга. Декларацията цитира функцията на токена като средство за обмен и следователно SEC няма правомощия да го регулира.
Защитата на Ripple категорично заявява, че издаването на XRP не е продажба на ценни книжа. Тя също така отбелязва, че класифицирането на XRP като ценна книга би „нарушило нейната основна полезност„. Това също би означавало, че хиляди борси, маркетмейкъри и други участници ще бъдат обект на сложни правни процеси.
SEC подаде иска през декември 2020 г. и заяви, че компанията е набрала незаконно $1,3 милиарда чрез предложението. Делото разтресе крипто пространството и доведе до срив на цената на XRP. Оттогава обаче стойността на токенът намаля.
Главният изпълнителен директор Брад Гарлингхаус също подаде иск за отхвърляне на делото срещу него. В забележки, които са тонално подобни на последното заявление, документът посочва, че SEC е разрешила XRP да функционира в продължение на осем години. По този начин се поставя под въпрос внезапната промяна.
Ripple също наскоро заведе дело срещу YouTube за измами с раздаване на XRP, включващи имитация на служители на компанията. На 10-ти март Гарлингхаус написа в Twitter за развитието на делото. Той твърди, че нова резолюция ще „предотврати, открие и премахне тези измами“.
Last year, @Ripple and I sued @YouTube for failing to enforce its own policies by allowing fake accounts (impersonating my/Ripple’s verified accounts) to conduct XRP giveaway scams. We’ve now come to a resolution to work together to prevent, detect and take down these scams. 1/3
— Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) March 9, 2021
Инвеститорите на дребно също са завели дела срещу Ripple. Това включва дори един инвеститор, загубил $48. Подобно на предишни жалби, искът твърди, че Ripple не е успяла да регистрира XRP като ценна книга.
Всички тези разработки поставиха Ripple между чука и наковалнята. Междувременно много инвеститори държат своя XRP в очакване на окончателна присъда. Последиците от неуспешна защита могат или не могат да имат световно въздействие. Предполага се, че 95% от клиентите на Ripple са извън юрисдикцията на САЩ.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.