Продължаващата съдебна битка между Ripple и Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) може би наближава повратна точка, като експертите предполагат, че е възможно споразумение или намаляване на глобата.
Правният анализатор Джереми Хоуган наскоро разгледа сценария, по-специално предложената глоба от $125 милиона, и постави под въпрос последиците от по-малко споразумение. Той отбеляза, че ако Ripple се споразумее за по-малка сума, това би могло да доведе до оспорване на предходното съдебно решение и да създаде усложнения за SEC.
Джеймс Мърфи, друг правен експерт, посочи, че компанията може да има лостове за влияние, особено в светлината на текущото обжалване, което поставя под въпрос дали продажбите на XRP от Ripple на институционални инвеститори се квалифицират като „инвестиционни договори“ съгласно законите за ценните книжа.
Мърфи направи паралел с делото Хауи от 1946 г., в което продажбата на портокали на търговци на едро се счита за стокова сделка, а не за инвестиция. Той смята, че Ripple може да използва този аргумент, за да настоява за по-ниска глоба, особено след като съдът не го е разгледал в първоначалното си решение.
Изходът от това дело и други важни правни въпроси, свързани с крипто, може да зависи от промените в ръководството на SEC. Нарастват спекулациите, че председателят на SEC Гари Генслер може да се оттегли от поста си в условията на политически натиск, като мнозина прогнозират, че 2025 г. може да донесе решения на тези правни битки с висок залог.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.