Майкъл Бъри, инвеститор, известен с това, че е предвидил срива на жилищния пазар през 2008 г., наскоро направи значителни промени в портфейла си от акции, което подсказва за промяна в икономическите му перспективи.
Според неотдавнашна публикация Бъри е ликвидирал акции на технологични компании на стойност около $50 милиона, включително на големи играчи като Amazon, Alphabet и Oracle. Тези акции, които са съставлявали около 15% от портфейла му през 2023 г., са били продадени през първото тримесечие на 2024 г. Този ход показва загрижеността му за високите оценки на американските технологични компании на фона на нарастващата инфлация и поевтиняващия долар.
Game of Trades подчерта, че масовата разпродажба на технологичния портфейл на Бъри е сериозен тревожен сигнал за икономиката. Технологичният сектор отбеляза впечатляващи печалби от началото на 2023 г. насам, като оценките му напомнят на Dot-Com балона от 2000 г. Текущите съотношения цена/печалба за технологичните акции в САЩ са на 20-годишен връх, което ги прави значително по-скъпи от средната стойност за пазара.
Тази промяна е продиктувана от по-ниските оценки на китайските акции в сравнение с американските им аналози, които са на най-ниската си стойност от над 15 години.
[readmoer id=“122146″]Последните инвестиционни решения на Бъри отразяват предпазливата му позиция по отношение на надценения американски технологичен пазар, като същевременно търси възможности на подценения китайски пазар. Това се случва в момент, когато американският фондов пазар, особено технологичният сектор, отбеляза значителен ръст, което породи опасения сред анализаторите за потенциална пазарна корекция или рецесия.
В обобщение, промените в портфейла на Бъри подчертават стратегическия му подход към преодоляване на икономическата несигурност, фокусирайки се върху относителната стойност и потенциала на различните пазари.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.