Изненадващият за някои срив на втората по големина крипто борса FTX допълнително демонстрира предимствата на децентрализираните финанси (DeFi), заяви Ерик Воорхийс.
В нова публикация в блога си крипто ветеранът твърди, че децентрализираните финанси вече са решили „проблема с доверието“ на финансовите пазари.
Не е ли прекрасно? С DeFi финансовите транзакции са прозрачни, не само за държавните регулатори, но и прозрачни за цялата общественост, която може да ги види и да се поучи от тях […]
С DeFi сметките са прозрачни. Преводите са прозрачни. Сделките и дори сложните финансови деривати са прозрачни. Балансите се доказват по криптографски начин. Кодът, който изпълнява тези транзакции, е отворен – всеки може да го прегледа или да предложи промени!
Воорхийс каза, че „непрозрачната измама“, която срина FTX, никога не би могла да се случи в DeFi. Той също така казва, че децентрализираното финансиране е имунизирано срещу „повторната хипотекация“, която срина закъсалия криптозаемодател Celsius Network през изминалото лято, както и срещу проблеми, които са поразявали традиционното финансиране в миналото.
Сложните деривати и проблемите с попечителството, които замразиха финансовите потоци през 2008 г., още когато сигурните, регулирани финансови институции нямаха представа кой какво притежава и пазарите се сринаха под пластовете риск от контрагента… те няма как да се случат в DeFi.
И все пак какво направиха много регулатори в отговор на този набор от чудодейни технологии, които бяха създадени от брилянтни, решителни и принципни инженери през последното десетилетие? Научиха ли се изобщо как да ги използват? Колко от тези, които изготвят крипто законите, някога са изпълнявали в действителност заем от DeFi?
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум (ETH): Очаква ни сериозен срив ако цената пробие под това ниво
Той призовава регулаторите да спрат и да помислят дали действително разбират DeFi, преди да се опитат да регулират пространството – все пак, макар и да се елиминират част от правомощията им, DeFi решава именно проблемите, които регулаторите се опитват да решат. В крайна сметка, не е ли това цялата идея?
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.