Азия в момента е един от най-регулираните континенти на планетата от гледна точка на законите за криптовалути. Хонг Конг е най-новата азиатска нация, която има за цел да затегне крипто законите за търговците и борсите.
Комисията за ценни книжа и фондови борси в Хонг Конг (SFC) иска да затегне действащите закони за криптовалути, тъй като загрижеността за крипто престъпността и прането на пари се засилва в цяла Югоизточна Азия.
Понастоящем позицията на Хонг Конг по отношение на криптовалутите е една от най-приятелските в региона, което е в ярък контраст с по-твърдия подход, възприет от континентален Китай. Тъй като Хонг Конг е един от водещите световни финансови епицентрове, SFC са настроени да преоценят законите за крипто, особено по отношение на регулирането на ICO сектора.
Търговски дейности в Китай, които са свързани с крипто са почти забранени, затова някои хора може да смятат, че този ход е много закъснял. Според SFC, ако един инвестиционен фонд притежава 10% или повече цифрови активи, те ще трябва да получат лиценз. И дори тогава компаниите ще могат да продават своите продукти само на професионални инвеститори.
SFC искат да създадат доброволна схема, при която борсите ще могат да тестват цифровите си активи в това, което се счита за „временно регулируем пясъчник“ и след това ще може да решат дали трябва да потърсят лиценз.
Регулаторът предупреждава индустрията в продължение на много месеци за плановете им да наложат по-строги закони за криптовалути. По-рано тази година през февруари, комисията предупреди седем крипто борси вследствие на оплаквания, направени от инвеститорите.
Има много предимства и недостатъци при по-строги регулаторни мерки в крипто промишлеността в Хонг Конг. Въпреки че мнозина смятат, че е от съществено значение да се пазят инвеститорите и да се „държи капака“ върху индустрията, други смятат, че новите закони за криптовалути могат да бъдат скъпи и да работят срещу крипто фирми в Хонг Конг.
Дайсуке Ясаку от Dai wa Institute of Research смята, че това може да не се отрази добре на Хонконг, като казва:
Цената на регулациите ще бъде висока. Изискванията на инициативата на SFC могат да се окажат твърде тежки за някои оператори.
Цената на масовото приемане на крипто винаги ще бъде висока, но тя е нещо, което плащаме понякога, за да гарантираме, че индустрията и инвеститорите са защитени. Дали затягането на законите за криптовалутите в Хонг Конг ще се отрази позитивно или негативно за местната индустрия? Само времето ще покаже.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.