Това включва оператори на борси и лица, предлагащи услуги за портфейли.
Тези, които управляват обмени за криптовалути или предлагат услуги за портфейли, ще трябва да се впишат в новия регистър на НАП.
Вчерашното заседание на Министерски съвет направи решението таксата за вписването да е 50 лв.
Целта на това въведение е да предостави повече яснота и прозрачност и да се предприемат мерки срещу финансирането на тероризъм и прането на пари, особено като се има предвид нарастващата популярност на дигиталните активи. Подобни мерки не са нещо ново или изненадващо, остава да видим дали те ще бъдат адекватно приложени.
Регулацията се наложи с приемането на Пета директива относно борбата с прането на пари през 2018, като в българската нормативна уредба тя намира място в ‘Закона за мерките срещу изпирането на пари’.
От economic.bg отбелязаха:
Определянето на такса от 50 лв. за вписване в новия регистър става с промяна на постановление за допълнение на Тарифа № 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси.
В самото решение на Министерски съвет се казва:
По този начин в кръга на задължените да прилагат предвидените в закона мерки бяха включени лицата, които по занятие предоставят услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие и доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги.
Вписването ще се извършва при ред и условия, определени в наредба на министъра на финансите.
Със събраните средства ще се обезпечи финансово поддръжката на регистъра при минимални разходи за подлежащите на вписване лица.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.