Както повечето хора вероятно вече са добре запознати, шансовете на САЩ и потенциално голяма част от Европа да изпаднат в рецесия са вече толкова високи, колкото и през юли 2007 г.
С шансовете за рецесия през следващите 12 месеца, които в момента са около 35%, хората разбираемо са притеснени. Въпреки това, възможността да се случи значителен спад на пазара е около 1 към 3, все още има много причини да бъдете оптимистични – особено ако сте инвеститор в криптовалута.
Една от основните причини, според която анализаторите смятат, че може скоро да станем свидетели на рецесия, е тревожната прогноза на Международния валутен фонд за глобалния растеж. Тази година МВФ прогнозира, че глобалната икономика ще нарасне с едва 3,2%, което е най-лошата перспектива от 2009 г. насам.
По същия начин продължаващата търговска война между САЩ и Китай разтрои много икономисти, които вярват, че подобен конфликт само ще затрудни още повече растежа на световната икономика. За щастие, търговските преговори между двете суперсили наскоро се оказаха ползотворни, като Китай направи няколко концесии за САЩ, докато щатите спряха повишаването на тарифите върху китайския внос.
Отвъд това, нарастващото напрежение между Обединеното кралство и Европа, след многократните провалени опити за договаряне на сделка за Брекзит, кара много хора да се притесняват за състоянието на европейската и британската икономика, ако двете бъдат принудени да разделят пътищата си без сделка.
Съществуват обаче доказателства, че централните банки правят постепенни ходове, които правят рецесията много по-малко вероятна. От една страна, Федералния резерв на САЩ намали лихвите два пъти тази година, което трябва да действа за повишаване на публичните разходи, докато само миналия месец Европейската централна банка (ЕЦБ) стартира огромна програма за изкупуване на облигации, насочена към изразходване на 20 милиарда евро за покупка на активи всеки месец.
Въпреки че много хора смятат традиционната икономика и пазарите за криптовалути за две отделни единици, истината е, че те често са по-тясно свързани, отколкото някои осъзнават.
Тъй като световната икономика и традиционните финансови пазари зависят от потенциална рецесия, някои анализатори смятат, че криптовалутната икономика може да изпита огромно благо, когато хората се отклонят от традиционните финансови инструменти.
Например, когато FTSE 100 претърпя срив от почти 10% между юли и август 2019 г., пазарите на криптовалути оживяха. През същия период, цялата пазарна капитализация на криптовалутите нарасна с 20%, докато Биткойн се изкачи от едва $9 500 до над $12 000.
Тъй като пазарът на криптовалути често се движи в противоположна посока на традиционните пазари, има шанс да се окаже, че глобалната рецесия може да бъде нужния стимул, необходим за привличане на огромни инвестиции в криптовалутното пространство.
Като такива, при експерименталните възможности за инвестиции като Биткойн (BTC) може да се очаква впечатляващ растеж.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.