С наближаването на новата година Обединеното кралство е изправено пред постоянни рискове от рецесия въпреки лекото подобрение на растежа на бизнеса, отчетено в последните икономически данни.
Според най-новото проучване на индъкса на мениджърите по покупките (PMI) в британските компании през ноември се наблюдава слабо възстановяване на растежа, с което се слага край на тримесечния спад.
Флаш PMI индексът за Обединеното кралство, който проследява цялостната икономическа активност, се повиши до 50.1 пункта от октомврийските 48.7 пункта, като за първи път от четири месеца насам надхвърли границата от 50 пункта, показваща стагнация.
Макар че секторът на услугите нарасна, а производството намаля с по-бавни темпове, опасенията остават поради намалените дискреционни разходи на потребителите и засиления натиск върху разходите за живот, който се отразява на продажбите.
Общият брой на новопостъпилите работни места намаля за пети пореден месец, а предприятията повишиха цените през ноември, прехвърляйки върху тях инфлацията на заплатите и по-високите разходи за гориво. Въпреки паузата в повишаването на лихвените проценти и забавянето на инфлацията проучването показва, че БВП на Обединеното кралство може да остане относително непроменен през последното тримесечие на 2023 г., което поражда притеснения за Английската централна банка по отношение на продължаващия вътрешен инфлационен натиск.
Ситуацията за Английската централна банка остава деликатна и изглежда, че неотдавнашните данъчни мерки, обявени от министъра, може да предложат ограничено облекчение на средните потребители, изправени пред по-високи сметки през следващата година.
Рискът от рецесия остава висок и ако не се наблюдава значително възстановяване на икономическата активност и засилване на потребителското доверие, възможността за по-нататъшна икономическа слабост в Обединеното кралство ще продължи да нараства, оставяйки централната банка с по-малко възможности.
Отделно от това Чанпен Джао, главният изпълнителен директор на Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, се оттегли от поста си в условията на скандал. Този ход идва, след като компанията призна вината си по различни обвинения, включително за нарушения на Закона за банковата тайна – закон за борба с прането на пари.
В отговор на тези прегрешения Binance се съгласи на историческо споразумение и трябва да плати над $4.3 милиарда, отбелязвайки най-голямата санкция, налагана някога от Министерството на финансите на САЩ.
Министърът на финансите Джанет Йелън твърди, че Binance е нарушавала последователно и грубо законите на САЩ за борба с прането на пари и санкциите. Министерството на правосъдието подчерта, че главният изпълнителен директор Чанпен Джао се е признал за виновен не само по посочените обвинения, но и за това, че не е поддържал ефективна програма за борба с прането на пари.
Като част от споразумението Джао се съгласи на глоба в размер на $50 милиона – на пръв поглед скромна сума за един милиардер, която обаче е сигнал, че никой в крипто индустрията не е извън отговорност.
Това развитие на събитията засилва регулаторния контрол върху платформите за криптовалути, подчертавайки критичността на спазването на финансовите разпоредби в този развиващ се пейзаж. Макар че това означава стъпка към по-строги регулации, то също така разклаща доверието в сектора, особено за тези, които вече са скептично настроени към легитимността и спазването на правилата от страна на високопоставените участници в индустрията.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.