Сегашният бичи импулс на фондовия пазар е изправен пред няколко значителни риска, които биха могли да нарушат неотдавнашното му силно представяне.
Експертите от Уолстрийт алармират за надценените акции и несигурното състояние на икономиката, което контрастира с увереността на някои инвеститори в мекото приземяване.
Опасенията за рецесия продължават, подчертани от сигналите на пазара на облигации от края на 2022 г. насам. Прословутата крива на доходността на 2-10 годишните държавните облигации за кратко време се обърна рязко, напомняйки за условия, невиждани от 1981 г. насам.
„Пълният модел“, друг индикатор за рецесия, понастоящем показва 85% вероятност за икономически спад през тази година, което е най-високата вероятност от Голямата финансова криза насам. Дори лека рецесия може да доведе до значителни загуби на фондовите пазари, като потенциалните спадове могат да надхвърлят една трета, както се случи по време на рецесията в началото на 2000 г.
Инфлационният натиск допълнително усложнява пазарните перспективи. Потребителските цени надминаха очакванията през януари, като се повишиха с 3.1% на годишна база, а базисната инфлация нарасна с 3.9%, отбелязвайки най-значителния си скок от осем месеца насам.
Неочакваното повишение на цените отслаби очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв (Фед). Пазарните прогнози сочат 32% вероятност за намаляването им със 100 базисни пункта до края на годината, което надхвърля официалните прогнози на Фед, както показва CME инструментът FedWatch.
Неотдавнашните рекордни стойности на фондовия пазар, в съчетание с ентусиазма по отношение на изкуствения интелект (AI), изстреляха някои акции до изключителни висоти през изминалата година. Въпреки това, голяма част от този ентусиазъм може да се дължи по-скоро на вълнение, отколкото на фундаментални фактори, което може да доведе до надценяване.
Ветеранът инвеститор Бил Смийд предупреди за прекомерни спекулации, като прогнозира значителен спад в стойността на най-скъпите акции.
Джон Хъсман, известен с точните си прогнози за минали пазарни спадове, предупреди за екстремни оценки, които могат да доведат до значителни пазарни корекции.
Въпреки тези предупреждения някои инвеститори остават оптимистично настроени относно динамиката на фондовия пазар. Проучване на AAII показа, че 42% от инвеститорите изразяват оптимизъм относно перспективите на фондовия пазар през следващите шест месеца.
Освен това проучване, проведено от Йейлското училище по мениджмънт, установи, че 81% от индивидуалните инвеститори очакват Dow да завърши годината с по-високи стойности – необичайно оптимистично настроение, напомнящо за март 2007 г.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.