Рансъмуер плащанията в света на криптовалутите са отбелязали рязък спад през 2024 г., като са намалели с 35% до $813 милиона от $1.25 милиарда през предходната година.
Това значително намаление представлява най-големият спад на приходите от рансъмуер през последните три години, според последния доклад на Chainalysis.
Макар че първоначално атаките с такъв софтуер се увеличиха в началото на 2024 г., включително голямо плащане от $75 милиона на известна хакерска група, тенденцията се промени драстично по-късно през годината. Намаляването на плащанията се свързва с по-ефективното правоприлагане и международно сътрудничество, както и с нарастването на съпротивата на жертвите. Все повече лица и организации избират алтернативи, като например употреба на инструменти за декриптиране или възстановяване на данни от резервни копия, вместо да плащат откуп.
Властите също така са засилили вниманието си към платформите, които улесняват незаконните дейности, както се вижда от неотдавнашните санкции, наложени на Cryptex, базирана в Русия крипто борса, обвинена в подпомагане на прането на пари и откупите. Въпреки увеличаването на броя на атаките, все по-малко хора избират да плащат, като само 30% от преговорите водят до плащане. Освен това се забелязва разминаване между исканията за откуп и действителните плащания – жертвите плащат много по-малко от първоначално поисканото, като средните стойности варират от $150,000 до $250,000, което е много по-малко от първоначалните искания.
В отговор на тези предизвикателства участниците в рансъмуер промениха стратегиите си за пране на пари. С по-строгите регулации на услуги, като Tornado Cash, тези престъпници се обърнаха към междуверижните транзакции, за да прикрият дейностите си. Централизираните борси продължават да бъдат основна платформа за пране на пари, но неочаквано развитие отбеляза, че голяма част от плащанията на откупи остават в лични портфейли, което вероятно отразява повишената предпазливост на атакуващите, опасяващи се от по-нататъшни регулаторни действия.
Неотдавнашните мерки от страна на правоприлагащите органи, включително конфискацията от германските власти на крипто борси без KYC и санкциите срещу Cryptex, също оказаха значително въздействие върху движението на незаконни средства, което доведе до осезаем спад в свързаната с откупи дейност на платформите без KYC. Това е сигнал за нарастващата ефективност на глобалните регулаторни мерки.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.