След като получиха окончателно одобрение от министрите на финансите, длъжностните лица на ЕС официално приеха законопроекта за пазарите на криптоактиви (MiCA).
На 31 май Петер Кулгрен, министър по въпросите на селските райони на Швеция и Роберта Мецола, председател на Европейския парламент, подписаха дългоочакваната регулаторна рамка за криптовалутите като закон.
Този важен етап идва приблизително три години след първоначалното въвеждане на мярката от страна на Европейската комисия. Рамката MiCA премина през обширни дискусии сред законодателите на ЕС, като бяха обсъждани различни аспекти на законопроекта, преди да се стигне до окончателното му одобрение през 2023 г.
Основната цел на MiCA е да създаде последователна регулаторна рамка за криптоактивите в държавите – членки на ЕС. След днешната церемония по подписването се очаква рамката да влезе в сила след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.
Очаква се много от разпоредбите на MiCA, отнасящи се до крипто компаниите, да започнат да действат през 2024 г.
Поради първоначалното изготвяне на MiCA през 2020 г., някои законодатели от ЕС предложиха необходимостта от по-широка рамка в отговор на срива на крипто пазара през 2022 г. и значителните фалити на компании, като FTX, BlockFi и Celsius.
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард представи предложение за „MiCA II„, което има за цел да надгради постиженията на първоначалната рамка.
Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.