Bridgwater Associates, водеща компания за управление на активи, ръководена от Рей Далио, отново шортва акциите на ЕС.
А именно Bridgwater започна да шортва акции на ЕС, когато пандемията се появи първоначално, и това се оказа навременен ход, тъй като акциите паднаха и позицията се изплати.
На 14-ти юни компанията добави осем къси позиции, включително фармацевтичния гигант Bayer (ETR: BAYN), компанията за финансови услуги Allianz (ETR: ALV) и испанската банка Santander (BME: SAN).
Грубите оценки за стойността на тези къси позиции варират от 378 милиона евро срещу Allianz, 315 милиона евро срещу Bayer и 230 милиона евро срещу Santander.
Bridgewater е може би единственото дружество за управление на активи, което е направило толкова големи къси залози срещу акции от ЕС, като първоначалните залози са направени през първото тримесечие на 2018 г. и след това през първото тримесечие на 2020 г. по време на пандемията Covid.
В момента сред късите позиции са още Deutsche Borse, Infineon Technologies, Munich Reinsurance, BBVA и BASF, наред с гореспоменатите. Броят на компаниите с шорт позиции очевидно се увеличава, както съобщи Breakout Point.
Компанията, която следи меме акции и разкрива големи къси позиции, изчисли, че залогът срещу акции на ЕС е близо 5.2 милиарда евро, като в списъка са включени и множество други компании.
Шорт на акции означава, че продавачите заемат акции, продават ги с надеждата, че цената им ще спадне, и след това ги изкупуват обратно на по-ниска цена, като по този начин прибират разликата и връщат акциите на заемодателя.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Биткойн и Етериум наближават ‘повратна точка’, твърди трейдър
Тази стратегия крие много рискове, тъй като за разлика от дългосрочните инвеститори късите позиции могат да загубят много повече от първоначално инвестираното, ако цената на акциите продължи да се покачва.
Възможно е този нов шорт да е бил предизвикан от войната в Украйна, предизвикала проблеми във веригата за доставки и високи цени на енергията, както и от неотдавнашните блокирания в Китай и упоритата инфлация, тормозеща западните пазари.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.